(Рецепт) Исфрлете ги сите отрови од телото: Детокс правила и моќен напиток кои ќе ви го препороди целиот организам!

Пијалок за детоксикација со најздрави намирници ќе го обнови вашето тело. Пробајте го!
По неколку недели, или можеби дури и месеци, од нездрави оброци, газирани и алкохолни пијалоци, сега е време вашиот црн дроб да го израдувате со детоксикација што треба да трае најмалку седум дена. Ако ги замените лошите навики со добри во период од две недели, можете да очекувате бројни фантастични ефекти, како што се поубав тен, коса, губење на тежината, намалување на надуеност и постојано чувство на проток на енергија …
Сите знаеме дека со конзумирање здрава храна, го штитиме организмот од разни болести и го подобруваме целокупното здравје, истовремено отстранувајќи ги насобраните токсини. Она што не секој го знае е дека преминот од една во друга сезона е вистинско време да му помогнете на организмот, односно на црниот дроб, да се ослободи од сите токсини што се акумулирале во него со недели, па дури и месеци.
Чистење на организмот
Наместо масна храна, брзи оброци, воопшто нездрави навики во исхраната, кои вклучуваат внесување алкохолни и газирани пијалоци, внесете во вашата дневна рутина храна и пијалоци со храна што поттикнува елиминација на токсините од телото. Ќе видите чудесна промена во нивото на енергија, во силата на имунитетот, но исто така и во изгледот – косата ќе стане посјајна, круговите под очите ќе станат помалку видливи, а текстурата на кожата видливо ќе се подобри и подмлади.


Овошје и зеленчук
Од храна, се препорачува голем внес на овошје и зеленчук, со цел да се вклучат диетални влакна, кои играат важна улога во детоксикација на организмот. Пектинот во јаболката може дополнително да помогне во отстранување на штетните материи, затоа се препорачува да се јаде барем едно јаболко на ден.
Сите други овошја се исто така многу препорачани. Зеленчукот е богат со растителни влакна, па затоа е пожелно да се зема во големи количини.
Се предлага дневно внесување на лимон, бидејќи е одличен за детоксикација и алкализација на организмот. Лимонот ги неутрализира токсините, ја подобрува работата на дигестивниот тракт, е одличен извор на антиоксиданси, а поради богатството со витамин Ц, тој е одличен и за имунитет. Зеленчукот вклучува кромид и лук, брокула, карфиол и зелка. Тие го чистат црниот дроб, крвотокот и бубрезите, а со тоа го зајакнуваат имунитетот.

Ротквиците се исто така многу важни за детоксикација бидејќи содржат голем број активни ензими кои помагаат при варењето на храната, како и големи количини на витамин Ц, калиум и други состојки кои го чистат крвотокот, бубрезите и црниот дроб.
Зелена салата, спанаќ, рукола, кељ, блитва и друг лиснат зеленчук се извор на антиоксиданти – витамини и минерали кои ја подобруваат работата на дигестивниот тракт и црниот дроб и го чистат организмот од токсини, метали и пестициди.
Житарки од цело зрно
Се препорачува да се консумираат цели зрна, интегрален ориз, просо и јачмен, кои ја поттикнуваат интестиналната подвижност. Пожелно е да се јадат житни култури наутро, во форма на снегулки со додавање на овошје и ореви, како дел од други оброци, наместо леб.
Јаглехидрати и протеини
Потребно е да се разликува храната според уделот на јаглехидрати и протеини, бидејќи се препорачува да се јаде храна богата со јаглени хидрати (појадок и ручек) во текот на денот, и да се консумира храна богата со протеини за вечера. Ова ја осигурува потребата за енергија во текот на денот, што првенствено го добиваме од јаглехидрати. Од изворот на протеини, се препорачува да се консумира риба, која е исто така богата со омега-3 масни киселини, посно месо, живина, свежо сирење, производи од соја и соја. За време на диета за детоксикација, потребно е да се пијат доволно течности за да се избегне дехидрираност. Се препорачува да се земаат вода, билни чаеви, незасладени сокови од овошје и зеленчук, како и супи и чорби.

Правила за детоксикација:
Зеленчукот и овошјето треба да бидат столбот на исхраната.
Јадете лесни оброци во текот на денот и не ги прескокнувајте – избегнувајте глад.
Уживајте во салати. Тие обезбедуваат вредни супстанции кои го поддржуваат метаболизмот, ја зајакнуваат одбраната на организмот и го чистат организмот од токсини. Зачинете салати со квалитетно маслиново масло.
Во борбата против токсините, неопходен е соодветен внес на течности – потребно е да се внесат околу два литра во телото во форма на супи, сокови, чаеви и вода.
Подготвувајте го зеленчукот што е можно пократок и загрејте го помалку за да се зачуваат вредни материи.

Чудотворен пијалок за детоксикација:
Ставете ги сите состојки во соковник или, уште подобро, сомелете ги во блендер и додадете вода, вашето тело ќе ви биде благодарно …
Состојки:
1 цвекло – го стимулира црниот дроб, а железото од овој зеленчук е моќно средство за чистење на организмот од токсини
1 морков – ја стимулира функцијата на црниот дроб
лажичка рендан ѓумбир – има антиинфламаторно дејство и го чисти организмот од токсини
1 лимон – полн е со витамин Ц и ги отстранува токсините од телото
1 јаболко – има силно антиоксидативно дејство
1 чаша зелен зеленчук – неутрализира тешки токсини

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

Навики што откриваат дека сте пораснале во сиромашно семејство

Не секој е роден „под среќна sвезда“ – толку многу луѓе знаат многу добро како …