Марадона не починал од срцев удар: Аутопсијата ја открила вистинската причина

ДИЕГО МАРАДОНА не починал од срцев удар, како што првично беше објавено во медиумите, туку од акутен белодробен едем.
Сепак, белодробниот едем бил предизвикан од слаба функција на срцето, а обдукцијата на Марадона утврдила дека неговото срце е зголемено и слабо, што го отежнува пумпањето крв во остатокот од неговото тело.
Во тек е и токсиколошка анализа
Обдукцијата ја извршиле шест лекари, од кои пет биле назначени од властите и еден од семејството. Во тек е токсиколошка анализа, која треба да утврди, во рок од една недела, дали во организмот на Марадона имало наркотични средства или алкохол.
Пред две недели, Марадона беше пуштен на домашна нега по операцијата на тромб во главата, на 3. ноември. Тој добро се опоравува добро, но се појавил уште еден проблем, кој го Аргентинскиот великан го чинел животот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Искрено со Елена Петреска: „Со позајмени 280 денари од Прилеп дојдов во Скопје оти мојот сон беше музика“

Елена Петреска долги години е дел од музичката сцена, a 15 вработена во МОБ. Иако …