ФИФА ги избира најдобрите за 2020 година: Од Ван Дајк до Роналдо

Светската фудбалска федерација (ФИФА) го објави потесниот избор на кандидати за најдобар играч на светот во 2020 година.
Кандидати се Тијаго Алкантара, Кристијано Роналдо, Де Брујн, Роберт Левандовски, Садио Мане, Килијан Мбапе, Лионел Меси, Нејмар, Серхио Рамос, Мохамед Салах и Виргил ван Дајк.
Номинирани за најдобар голман се Алисон Бекер, Тибо Куртоа, Кејлор Навас, Мануел Нојер, Јан Облак и Марк-Андре Тер Штеген.
Марсело Биелса, Ханс-Дитер Флик, Јирген Клоп, Јулен Лопетеги и Зинедин Зидан се во потесниот избор за тренер на годината.
Наградата ќе биде врачена на 17 декември.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

НА ГОДИШНИНА НА СМРТТА – Ванеса Брајант: „Коб, направивме се добро, а Џиџи, мама секогаш ќе биде горда на тебе!“

Ванеса објавила трогателно писмо од најдобрата пријателка на Џијана, Обри Калаган Помина една година од …