(ФОТО) Знаете ли кој е тениски крал на 2020?

Тениската сезона официјално заврши со завршниот Мастерс во Лондон, на кој победи Данил Медведев.
Покрај АТП-финалето, рускиот тенисер успеа да го освои и претпоследниот турнир на годината – Париз.
Тоа му помогна да ја заврши 2020 година на четвртото место во караванот АТП, кое до неодамна го држеше Роџер Федерер.
Медведев успеа да собере 4.025 поени во сезоната, што го става на четвртата позиција на таа листа.
Најдобар беше Новак Ѓоковиќ со 6.855, кој, на крајот на краиштата, ја „зацементира“ првата позиција на АТП ранг-листата.

Првиот тенисер на светот по шести пат во кариерата успеа да ја заврши годината на првото место, со што се изедначи со Пит Сампрас.
Интересно, Доминик Тим е пред Рафаел Надал на оваа сезонска листа. Австриецот постигна 4.615, а Шпанецот 4.050 поени.
Зверев е на 5-то место со 3.455, додека Рублев е на шестото, благодарение на освоените дури пет титули.
Во Топ 10 се и Стефанос Циципас, Диего Шварцман, Милош Раониќ и Пабло Карењо Буста.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

НА ГОДИШНИНА НА СМРТТА – Ванеса Брајант: „Коб, направивме се добро, а Џиџи, мама секогаш ќе биде горда на тебе!“

Ванеса објавила трогателно писмо од најдобрата пријателка на Џијана, Обри Калаган Помина една година од …