Белгиската влада му пишала на Дедо Мраз:„Носи маска, миј ги рацете!“

РЕСТРИКТИВНИТЕ мерки низ цела Европа ги условуваа владите на многу земји да даваат упатства на секој што носи костуми на Дедо Мраз да се држат на дистанца и да носат маски…
Властите на Европската унија се обидуваат да им овозможат на граѓаните да го слават Божиќ во кругот на семејството и да ги ублажат ограничувачките мерки дозволувајќи пет лица да бидат присутни во едно домаќинство за Божиќ, што повеќето Европејци го слават на 25 декември.
Многумина ќе ги откријат своите планови оваа недела и ќе размислат на сличен начин, што е да се ограничи бројот на луѓе на семејни собири, додека некои фестивали се откажани, како што е германскиот Божиќен пазар или Парадата на мудрите во Шпанија.
Белгискиот премиер Александар де Кроа е загрижен за третиот бран што може да следи, откако вториот започна да слабее.
„Или ќе го прекинеме третиот бран за Божиќ или третиот бран ќе започне тој ден“, рекол Де Кроа, кој планира да слави само со сопругата и двете деца.
Белгиската влада дури му пишала на Свети Никола, односно, како што го нарекуваат овој светец на Запад, Дедо Мраз, кој традиционално им дава подароци на децата на 6. декември.
„Дедо Мраз држи дистанца, редовно миј ги рацете и носи маска кога е потребно“, пишува во соопштението на белгиската влада.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Ретроградниот слабее, пристигнува НОВА енергија: Еве кои хороскопски знаци ќе имаат среќа во НОЕМВРИ!

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации …