Оксфордската вакцина е ефикасна 70%, но има голема предност!

Вакцината, развиена од Универзитетот во Оксфорд, е 70% ефикасна кај луѓе кои развиваат симптоми на ковид, покажала голема студија.
Тоа е добра вест од една страна, и разочарување од друга страна, откако вакцините на компаниите Физер и Модерна беа ефективни дури 95%, пишува Би-Би-Си.
Сепак, голема предност на вакцината Оксфорд е тоа што е многу поевтина и полесна за чување и транспорт во споредба со Pfizer и Modern, кои веќе отворија многу нови прашања во врска со вакцината што ќе го спаси светот.
Значи, ако тие го одобрат тоа, тоа сигурно ќе има значајна улога во борбата против пандемијата. Владата на Велика Британија однапред нарачала 100 милиони дози на вакцината Оксфорд, доволна за имунизација на 50. милиони луѓе.
Во клиничко испитување на вакцината Оксфорд учествувале 20.000 доброволци, од кои половина од Велика Британија, а останатите од Бразил. Ковид бил 19 позитивен во 30 случаи кај лица кои примиле две дози на вакцина, како и во 101 случај кај лица кои примиле плацебо.
Експертите кои ја спроведоа студијата заклучиле дека вакцината дава 70. проценти заштита.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(Рецепт) Манастирски напиток кој „крева од мртви“

Сè ќе ви биде јасно кога ќе ви кажеме дека главните состојки на лековитиот манастирски …