Историја во Лондон: Медведев го освои Завршниот мастерс

Данил Медведев е новиот шампион на Завршниот Мастерс! Русинот ја освои титулата во Лондон со победа над Австриецот Доминик Тим со 4:6, 7:6 (2), 6:4.
Медведев ја освои најголемата титула во кариерата – деветта во кариерата, втора оваа сезона.
Русинот стана првиот играч кој го освоил трофејот на последниот турнир, победувајќи ги првите тројца носители – Новак Ѓоковиќ, Рафаел Надал и Доминик Тим.


Медведев ги забележа сите пет победи во Лондон, откако претрпе три порази на своето деби минатата сезона.
Тоа беше 10-ти триумф по ред на четвртиот тенисер во светот на исто толку натпревари одиграни во ноември.
Данил доби 1.500 поени и чек за 1.564.000 долари.
Русинот дојде до победата во финалето по уште еден голем пресврт.
Тим го доби првиот сет благодарение на брејкот што ја направи во петтиот гем, по серијата грешки на рускиот тенисер.
Австриецот имаше неколку можности за брејк во вториот сет, но не ги искористи. Иако поведе со 2-0 во тајбрејкот, третиот тенисер потоа застана. Русинот врза седум поени и се избори за третиот сет.


Таму четвртиот тенисер во светот играше поагресивно, одлучно, па во петтиот гем направи клучен брејк, што му донесе победа.
Ова беше последниот турнир одигран во Лондон, а од следната година, финалниот мастерс ќе се игра во Торино.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ФОТО) Трагедија: На смрт избоден 16. годишен фудбалер

Џош Дан (лево на фотографијата) настрадал во вторникот Тинејџерот и фудбалски талент Џош Дан починал, …