7 навики на Французите на кои цел свет е љубоморен

Чист хедонизам, лесното уживање во храната и страсните бакнежи се само некои од навиките на списокот што Французите ги негувале долго време, а на кои им завидува и остатокот од светот.
Во основата на убавината на патувањето е запознавање на други култури и оние мали навики и обичаи карактеристични за одредени народи. И додека короната не се смири, за да не почнеме повторно да ги пакуваме куферите, можеме да ги запознаеме другите земји преку нивните интересни навики, а во Франција има и такви.

Добар ден и извини!
Некои од зборовите што ќе ги слушнете во Франција на секој чекор се дефинитивно бонжуе и пардон, односно добар ден и простете ми, што им служи како отскочна штица. Во споредба со нив, Швеѓаните и Норвежаните се во нивниот филм, па иако поздравувањета на секој агол во Франција се доста чести, на европскиот север тоа не е императив.

Сирење за десерт
Можете ли да замислите ручек без десерт? Французите можат лесно. Наместо колачи и пити, тие често нарачуваат сирење и вино.

И, ако сепак посакаат некоја посластица, ќе ја порачаат или ќе ја послужат по сирењето – ако остане место.

Патики наместо тркала
Французите се страствени шетачи, а оние што ја посетат Франција можат да изберат некои од бројните рути на кои ќе брзаат со милји, истражувајќи села, планини, лозја. Многу Французи наместо автомобили или велосипеди избираат патики за да одат на работа и да се враќаат, а има толку многу причини – од подобро здравје до мирен сон.

Совршен багет
Одењето по леб на Французите е секојдневна навика, исто како и на сите нас, но за разлика од другите, Французите лесно одат неколку блока подалеку „за нивниот багет“.

Типичниот долгнавест леб се разликува од пекара до пекара, како во крцкавоста на кората, така и во дупките во меката внатрешност.

Француски гард
Во споредба со Американците кои по природа се често насмеани дури и кога не сакаат да се смеат, Французите нема да глумат луди среќа од среќа само затоа што некој го очекува тоа од нив. Французите со генерации тренирале критичко размислување, протестирале и се залагаат за себе, па сметаат дека наивно е прекумерното одобрување или позитивниот поглед на светот, како и недостаток на интелигенција.

Колку бакнежи!
Во животот пред короната, Французите се поздравуваа со бакнежи во образ, а колку пати ќе се бакнете зависи од делот на земјата во која се наоѓате. Така, на пример, Парижаните често даваат четири „цмок“ во образ, во Монпелје се бакнуваат трипати, како кај нас, а на Корзика некои жители бакнуваат дури пет пати. Па дури и Французите често не знаат колку пати треба да се бакнуваат во образ. Значи, освен страствениот филмски бакнеж, кој го доби името по Франција, тие имаат заштитен знак и топол пријателски бакнеж на образот.

Ручекот е светост
Скоро половина од Французите поминуваат повеќе од 45 минути на ручек секој ден затоа што не ја гледаат храната само како гориво за да го преживеат денот. Французите ја користат паузата за ручек за да разговараат со колегите или да се дружат со семејството и пријателите кога се на слобода. Ручекот во Франција е ритуал, меѓу другото и затоа што тие сè уште главно не грицкаат меѓу оброците, туку се чуваат за вистинската работа.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Меркел подготвила нови, строги, мерки: Ќе ја „уништи“ корона до Божик

Поттикнати од желбата на канцеларката за „заеднички пристап“ во борбата против пандемијата на коронавирусот, премиерите …