11. начини како лесно да препознаете вистински мед

Иако повеќето купувачи сакаат да набават 100% пчелен мед, тие поради погрешно купување честопати завршуваат со погрешен производ.
Со овие чекори, проверете ја чистотата на медот.

1. Кристализација на мед
Ако вашиот мед се кристализира со текот на времето, тоа е добар знак. Имитацијата на мед ќе остане мазен како сируп, без оглед колку долго го чувате, додека вистинскиот мед ќе се кристализира.

2. Мед меѓу прстите
Земете малку мед и тријте го помеѓу показалецот и палецот додека не се распадне. Чистиот мед е добар за кожата и не е леплив. Ако почне да лепи, тоа значи дека во него има шеќер и вештачки засладувачи.

3. Мед во микробранова печка
Ставете две до три лажички мед во микробранова печка. Загревајте на висока топлина. Природниот мед брзо ќе карамелизира и нема да стане пенлив. Лажниот мед тешко ќе се карамелизира и ќе биде полн со меури.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Семки од сончоглед – толку здрави а често запоставени

Научните студии покажале дека семето од сончоглед содржи супстанции кои помагаат за побрзо заздравување на …