Новак пропушти шанса при 4:0 во тај-брејкот, Тим во финалето во Лондон

Откако спаси четири меч поени во тој брејк од вториот сет, Новак Ѓоковиќ испушти со 4-0 во тој брејк од третиот сет и загуби од Доминик Тим со 7:5, 6:7 (10-12), 7:6 (7-5) во полуфиналето на завршниот турнир на АТП во Лондон.
На натпреварот кој траеше два часа и 55 минути, видовме голема драма. Првиот сет беше решен во 11-от гем, кога Тим направи брејк.
Во вториот сет се водеше изедначена борба. Ѓоковиќ започна подобро да ги чита потезите на Тим, при 6:5 стигна до 15-40 и две врзани сет топки. Во првиот, Новак имаше шанса, но тој ја испрати бекхентната дијагонала од одбрана, а потоа Тим одлично сервираше.


Тешко е да се опише што се случи во тај брејкот на третиот сет. Тим започна подобро, но Новак врза четири поени и поведе со 4-2. Тој тогаш имаше шанса за втор сервис, не ја искористи, па Доминик наскоро се врати и со добри сервиси ја создаде меч топката на 6-5.

Следуваше млак поен на Ѓоковиќ, во кој Тим ја презеде иницијативата, а потоа Новак направи грешка. Уште тогаш беше очигледно дека Тим повторно брзаше, напаѓаше, достигнувајќи 6-4. Новак го спаси првиот со ас, а на вториот Тим ​​добро сервираше и напаѓаше уште подобро – крај, 7-5 и голема победа на Тим.

Тимот ќе игра во финалето против победникот од дуелот помеѓу Рафаел Надал и Данил Медведев (Спорт клуб 1, 21.00 часот).

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Победата на Хамилтон во Бахреин во сенка на несреќата на Грожан

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон триумфираше на трката за Големата награда на Бахреин, 15-та трка …