Како бебешки: Четири едноставни решенија за суви и испукани петици

Ако стоите подолго време, одите боси или носите несоодветни и непријатни обувки, многу е веројатно дека се борите со сува и испукана кожа на петиците. Ослободете се од проблемите со овие методи…
Без оглед на топлината и вруќината, ќе го почувствувате и влијанието на времето врз кожата на нозете, особено на петиците. Ако стоите подолго време, одите боси, носите непријатни чевли или користите силни сапуни, кожата ќе се исуши и може да пукне. Може дури и да се појави крварење што е болно и претставува ризик за развој на инфекција.
Но, грижата за суви и испукани петици е многу лесна. Ако причината не се медицински состојби и болести, со домашни лекови брзо ќе ги донесете во форма и ќе ја вратите текстурата и квалитетот на кожата.

1. Натопување во топла вода и пилингНајлесен и најефикасен начин да се грижите за кожата на вашите петици е да ги потопите во топла вода. Ова ќе помогне во омекнување на кожата и полесно отстранување на мртвите клетки. Истурете топла вода во поголем сад и натопете ги стапалата додека ги држите под вода помеѓу 10 и 20 минути. Потоа користете стругалка за камен или за пети за да ги отстраните мртвите клетки и да ги исушите нозете со крпа. На крај, ставете тенок слој навлажнувачки крем.

2. Глицерин и ружина водаЕкспертите тврдат дека глицеринот помага во хидрирање на кожата и задржување на влагата. Особено е ефикасен за кожата оштетена од шампони и сапуни. Измешајте лажичка глицерин со лажичка ружина вода бидејќи на овој начин глицеринот нема да ги исуши подлабоките слоеви на кожата за да ја хидрира површината. Измијте ги нозете со вода и сапун и нежно исушете ги. Нежно масирајте ја смесата во погодената област и по три до пет минути исплакнете со ладна вода.

3. Мед и алое вера


Медот има антибактериски и антиинфламаторни својства и помага за побрзо заздравување на раните, а алое верата е одлична за хидрирање на кожата, поради што медот е одличен избор. Измијте ги и исушете ги нозете добро пред да нанесете. Во чиста и сува чинија измешајте еднакви количини мед и алое вера. Нанесете тенок слој од смесата на петиците. Оставете пет минути, а потоа исплакнете со вода со нормална температура. Потоа нанесете слој крем или масло за да ја задржите влагата во кожата.

4. Кокосово масло


Кокосово масло, особено девствено масло, е одлично антиинфламаторно средство и ја омекнува кожата, ја зајакнува кожната бариера и помага побрзо да ги излекува повредите.
Пред спиење, измијте ги нозете со вода на собна температура и исушете ги. Нанесете малку кокосово масло помеѓу дланките и нежно вмасирајте го во петиците. Кожата ќе го апсорбира маслото за време на масажата, а друг начин е едноставно да го нанесете маслото на целото стапало и да носите памучни чорапи. Не мора да го исплакнете маслото.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КОЛКУ ДОЛГО МАЖОТ МОЖЕ ДА ИЗДРЖИ БЕЗ СЕКС: Ќе се изненадите од овој податок!

Велат дека сексот е од пресудна важност за двата пола – нешто како храна и …