(ВИДЕО+ФОТО) Завршен Мастерс турнир: Најдобрите четворица во борба за титулата!

Можеби не изгледаше дека така ќе биде, но добивме силно тениско крешендо за крајот на сезоната. Четворицата најдобро пласирани играчи во овој момент ќе решат кој ќе биде освојувач на последната голема титула во 2020 година.

Новак Ѓоковиќ за противникот во своето деветто полуфинале на АТП-завршниот турнир во 13 настапи, ќе го има „тенискиот Моцарт“, Доминик Тим. Основното прашање е како Новак ќе го натера да игра според неговите ноти.

Вториот, вечерен дел од приказната е резервиран за нова страшна пресметка, реприза на финалето на УС Опен 2019 помеѓу Рафаел Надал и одличниот Данил Медведев.
Ако би можеле да посакаме нешто за крајот на оваа чудесна тениска 2020 година, тогаш тоа е овој, сосема неизвесен крај. Малкумина можат со сигурност да кажат каков ќе биде исходот од натпреварите во кругот на овој квартет на последното издание на турнирот под рефлекторите на „О2 арената“.
Секој има свој силен мотив и за секој од нив, неговиот делува најубедливо. Останува само да докажат кој е навистина подобар, поподготвен и поразигран во овој момент.

Осцилациите на Новак мора да бидат нула

Лесна победа на стартот против Диего Шварцман, потоа убедлив пораз од Данило Медведев и потоа лукав, сигурен чекор во мечот на одлуката за пласман во полуфиналето против Александар Зверев.
Доколку Новак Ѓоковиќ сака да игра во новото финале на турнирот во Лондон, ќе мора да ја елиминира таа амплитуда, поточно, да не го повтори се што беше негативно на мечот со Медведев, против Тим.
Доминик не е некој што ќе му даде премногу шанси и тоа најдобро го знае Новак, а статистиката го предупредува – Австриецот добил четири од последните шест меча со Србинот.


И единствениот во 2020 година, во финалето во Мелбурн, која Ѓоковиќ ја доби во пет сета, беше олицетворение на драмата што секогаш е некако присутна кога ќе се сретнат на теренот, така што сега не треба да се очекува ништо помалку, особено ако и двајцата успеат да стигнат до посакуваното ниво на игра на овој натпревар.
„Ова е полуфинале, очекувам тешка битка, нема дилема. Тој е во многу добра форма, сака да игра на толку брза подлога. Тој играше финале тука минатата година, го победи Роџер Федерер, мене, сите тука во „О2 арената“. Секојпат кога игравме, и барем така беше на три од последните четири натпревари, имавме маратонски трилери. Ако играм тенис со највисок квалитет, имам големи шанси да победам. Натпреварот треба да започне како што беше против Зверев“, јасен е Новак.
На Новак, како и против Зверев, ќе му треба добар сервис, за да освои што е можно повеќе лесни поени.


Ако натпреварот со Германецот покажа нешто, тогаш тоа е дека неговиот сервис помина подобро отколку во претходната фаза на турнирот, но сите други елементи ќе бидат подеднакво важни.
И уште нешто – Новак ќе мора повторно да покаже дека победата му е навистина важна. Вистина е и дека тој не го земал пехарот овде од 2015 година, но ако е во тој негативен тон од мечот со Медведев, или порано од Виена со Лоренцо Сонег, не му оди најдобро.
Сепак, можеби фактот дека рекордот на Роџер Федерер од шест титули од финалето на АТП-турнејата е пред изедначување, може да биде дополнителен оган во стомакот на Новак за овој натпревар. Второ, реваншот на Тим за минатогодишниот пораз тука. Трето, што е исто така добро е што Надал е на крајот, и тоа отсекогаш бил силен мотив за Новак.
Конечно, како што рече и самиот, заштеди доволно енергија и не е уморен во завршувањето на оваа, како и во некои претходни сезони. Сето ова може да му даде поттик да направи чекор кон ново финале.
Најважно ќе биде Новак денес во фокусот да го има само теренот. Во никој случај нештата околу него – фактот дека нема публика и во какви околности се случува сето ова, тогаш ситуацијата околу АТП и ПТПА, како и што ќе се случи во Австралија. Значи исклучиво, исклучиво теренот.


Медведев тест за Рафа
Може ли Данил Медведев да дојде до крајот,до титулата, во толку страшно издание? Тоа е друго прашање што љубителите на тенисот го поставуваат деновиве.
Тој е Русин – брилијантен. Нашпануван, наострен, високо мотивиран. Сепак, тој е единствениот во овој квартет кој нема титула во Грен слем турнир.

Ако се следат само финалињата на АТП-турнејата, тогаш од сите полуфиналисти, само Ѓоковиќ има освоено трофеи и тоа пет пати.
Сепак, формата е многу, многу важна, а Медведев покажа дека нема почит кон никого и дека е дојден за трофејот? Може ли да го достигне тоа? Да!
Од друга страна, Надал гори од желба да покаже дека Лондон и „О2 арената“ не се никаков баук за него и дека е во состојба да освои барем еден последен турнир во сезоната.
Данил ќе има една пречка од психолошка природа – ги загуби сите три меча тука минатата година, а еден од нив беше против Рафа, бидејќи водеше со 5:1 во третиот сет, па го загуби во тај-брејкот.


“Имавме добро ниво на тенисот во тој натпревар, но јас имав малку повеќе среќа, бидејќи Данил направи неколку лесни грешки на крајот од тој натпревар. Ова е друга приказна сега, тој игра одлично. Минатата година тој на крајот ми се чинеше психички уморен, но сега сè е поинаку. Тој има голема самодоверба и знам дека ќе биде тешко, затоа морам да играм најдобро што можам. Ако не го сторам тоа, ќе биде скоро невозможно да се добие “, свесен е Надал за тоа што го чека.
Во секој случај, очекувајте возбудливо саботно попладне. Некој ќе исплива до финалето, и кој, најверојатно, ќе одлучи како и обично – инспирацијата и нијансите.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Победата на Хамилтон во Бахреин во сенка на несреќата на Грожан

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон триумфираше на трката за Големата награда на Бахреин, 15-та трка …