Гневот во доба на корона

Гневот е составен дел од нашите животи и можеби сега е вистинското време да се запрашаме од што нè штити… Губиток, страв, очај или понижување, сите овие чувства ги прикриваме изразувајќи ги на друг начин. Сепак, се чини дека гневот во текот на изминатите месеци стана автоматска реакција на сите приватни и дневни неволји со кои се соочуваме поради вирусната пандемија. Постојат многу причини за нервоза и воздржаност, ќе се согласите. Недостасуваат можности, кои претходно ни беа достапни, што отвора простор за нееднаквост. Доколку ве интересира оваа воведна приказна за подобро разбирање себе си и другите и да го олесните секојдневието, внимателно прочитајте ги следниве редови…
Сите имаме свој праг на толеранција и точка на пукање, па затоа не е ни чудо што избувнувањето на гневот честопати е пренагласено иако стимулот не е доволно силен. Постојат различни типови на луѓе, од оние кои се подложни на ограничувања, преку оние кои не можат да го потиснат гневот за непочитување на правилата, неправдата или страдањето на другите, и оние кои се разгневени од провокација, одбивање или напуштање. Сепак, важно е да се знае дека гневот има негативно влијание врз телото и умот и ги загрозува виталните параметри во телото. Затоа, често се јавуваат разни инфекции и намален имунитет.


Може ли гневот да се контролира?
Гневот е непожелен во околности кога му штети на лицето што го манифестира и на луѓето околу него. Тука, првенствено, мислиме на отворена агресија насочена кон предмети, партнерства, семејство и пријатели, други луѓе или нас самите. Тоа е емоција која е присутна во сите култури, но не е изразена насекаде на ист начин, а понекогаш е потисната затоа што е несоодветна во даден контекст. Сепак, таа секогаш повикува на акција, а не на бегство од реалноста.
Интересно е што гневот и расправијата се присутни во блиски односи, затоа што знаеме дека партнерот попрво ќе го издржи тоа отколку работодавачот. Понекогаш предизвикувачите попуштаат, дури и во деловно опкружување, бидејќи нашето достоинство е загрозено и тогаш нема враќање назад. Во овие ситуации, ние забележуваме отсуство на каква било мерка и рационално однесување.


Како по правило, лутината и разумот не одат рака под рака. Тоа е одраз на нашето искуство за одредена ситуација и кога ќе се појави, односот нема да го спречи тоа. Затоа е важно да се справиме со емоциите како такви, односно да разбереме кои потреби не се исполнети или ни се одбиени. Колку и да е силно вкоренет, лутината носи големи последици. Другата страна можеби не ја простува навредата, а да не зборуваме за чувството на каење по несовесно изговорениот збор. Штом врската е раскината и тешко е да се врати меѓусебното почитување, важно е да се работи на превенција.
Ова може да се направи на неколку начини. За почеток, треба да обрнувате внимание на вашите чувства на дневна основа, така што нема акумулација и експлозивна реакција. Потоа, кажете што не вознемирува или не нè задоволува во одредена пригода, односно кога чувствуваме потреба. Исто така, се советуваат техники на дишење и медитација, како и разговор, но само кога е продуктивен и не поттикнува конфликт.
Izvor: Elle Italia

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Острови во Норвешка кои како да се од друга планета

Љубителите на греењето покрај огништето, снегот, атмосферата од север и природата сигурно ја имаат оваа …