(ВИДЕО+ФОТО) Србите исмејуваат тв водителка поради тоа како го нарекла православниот свештеник

Водителката на српската телевизија Happy , Јована Јеремиќ, е главната тема на социјалните мрежи откако за време на најавувањето на гостите, наместо титулата црковен великодостојник, протоереј ставрофор, ја спомнала расата куче, стафорд.

„Протојереј Стафорд и Рајко Đурчевиќ, новинар“, прочитала Јована од ливчето хартија.

Снимката наскоро стана вирална, а многумина не можат да поверуваат што рекла водителката.

Протојереј-ставрофор е највисок световен свештенички чин во Православната црква. Во Српската православна црква, ова највисоко црковно одликување се одликува со истакнати постари свештеници, обично на крајот од нивната служба, кои со својот живот и дело особено се истакнале и целиот свој живот го вградиле во Црквата. Ова одликување значи право на носење крст на градите. Оттука и името протојереј-ставрофор – протојереј кој го носи крстот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ФОТО) Бали бег изненадил со новиот изглед – фотката собрала повеќе од половина милион лајкови

ТУРСКИОТ актер Бурак Озвивит, на македонската тв публика најпознат по улогата на Бали-бег во теленовелата …