РАМНОПРАВНОСТ – И’ тие го имаат својот ден: Денес е Меѓународен ден на мажите

Целите на одбележувањето на Меѓународниот ден на мажите вклучуваат фокусирање на здравјето на мажите
Меѓународен ден на мажите е годишен меѓународен настан што се слави на денешен ден, 19 ноември.
Целите на прославата на Меѓународниот ден на мажите вклучуваат фокусирање на здравјето на мажите и момчињата, подобрување на родовите односи, промовирање на родовата еднаквост и истакнување на позитивните модели на мажи. Тоа е можност да се потенцира дискриминацијата на мажите и момчињата и да се прослават нивните достигнувања и придонеси, особено за нивниот придонес кон заедницата, семејството, бракот и грижата за децата.


Меѓународниот ден на мажите се слави во текот на месец ноември, кој традиционално и ширум светот има за цел да ја подигне свеста за важноста на борбата против ракот на простата, болест што се јавува најчесто кај мажи постари од педесет години.
Една од темите опфатени со Меѓународниот ден на мажите е токсичната машкост. Тоа е традиционална улога на човек од кого се очекува да биде секогаш ладен, емотивно дистанциран. Токсичната мажественост ги спречува мажите особено да се развиваат, прилагодуваат и да го променат нивниот живот.
Целта на празникот е да се постигне рамнотежа и да се развие општество кое нема да покаже со прст кон она што некој го научил и рекол дека е во исправно, но всушност води до проблеми, што резултирало со нерамноправно општество.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

Момче (11), најмладата жртва на корона вирус во Хрватска – починал на Инфективната клиника, немал други болести!

Дошло до ретка компликација што лекарите почнале да ја забележуваат кај мал број заразени деца …