ЗДРАВ ЖИВОТ – ПЕТ БРОЕВИ за вашето срце кои морате да ги знаете!

Здравјето на главниот мускул во нашето тело е клучно за сите други активности
Познавањето на само неколку клучни индикатори може да обезбеди прилично точна слика за вашата моментална кондиција и ќе ви даде трајна мотивација да одржувате здрави срцеви броеви и да ги подобрувате оние помалку здрави.
Постојат пет клучни работи што треба да ги имате предвид за да ги знаете вашите броеви или да го одржувате идеалното здравје на вашето срце.

1. Колку чекори практикувате дневно?
Целосното движење ја подобрува секоја друга мерка за здравјето на срцето и ризикот од болести. Затоа, често се препорачува да пешачите до 10.000 чекори на ден или скоро 7. километри. Друго основно правило е да вежбате 150 минути неделно.

woman doing sports outdoors

2. Крвен притисок
Високиот крвен притисок или хипертензијата немаат никакви симптоми, но можат да се откријат само со мерење. Резултатите од 120/80 и 140/90 е нормален за повеќето луѓе. Поголеми отчитувања значат дека артериите не реагираат точно на силата на крвта што ги турка sидовите на артериите, што директно го зголемува ризикот од срцев или мозочен удар.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ПОМАЛ БРОЈ ТЕСТОВИ ПА ПОМАЛКУ ЗАБОЛЕНИ: Во Македонија денеска се регистрирани 820 нови случаи на Ковид 19: Починати се 32 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2019 тестирања, а регистрирани …