Дали знаевте што бојата на очите открива за вас?

Жените со светлни очи подобро ја поднесуваат болката од жените со темни очи.
Приближно 79 проценти од луѓето имаат кафени очи, 8-10 проценти од населението имаат сини очи, 5 проценти имаат боја на лешник и само 2 проценти од луѓето имаат зелени очи. Покрај овие статистички податоци, истражувачите исто така се обиделе да најдат црти на личноста специфична за секоја боја на очите и открија некои модели.

Луѓето со кафени очи се сметаат за посигурни
Едно истражување испитувало 1.016 жени на возраст од 16. до 35. години. Резултатите покажаа дека жените често ја поврзуваат бојата на очите со одредени карактеристики. Истражувачите откриле дека луѓето со кафени очи се сметаат за интелигентни и љубезни. Покрај тоа, луѓето повеќе им веруваат.

Луѓето со сини очи се сметаат за симпатични и привлечни
Истата анкета покажа дека луѓето со светли очи се сметаат за пољубезни и поатрактивни. Иако потемните очи се чинеше дека одат рака под рака со интелигенцијата, сините очи беа опишани на ист начин од само 7 проценти од учесниците.

Луѓето со зелени очи се сметаат за креативни и палави
29% од учесниците во истражувањето зелените очи ги сметаат за најатрактивни. Покрај тоа, оваа боја покажува креативност и своевидна мистерија. Во минатото, луѓето со такви очи беа перципирани како злобни во некои региони. Но, ова е веројатно затоа што зелените очи беа многу ретки.

Мажите со светло-кафени очи имаат повеќе психијатриски проблеми отколку жените со очи со иста боја
Едно многу интересно откритие дојде од студијата на луѓе со светло-кафени очи. Се покажа дека тие имаат повеќе психијатриски проблеми отколку луѓето со темно кафеави или црни очи. Исто така, заклучокот е дека мажите во оваа група се помалку стабилни (68,47 проценти) од жените.

Жените со црни очи се помалку дружеубиви и самоуверени
Истражувањето покажало дека 65,38 проценти од жените со црни очи воопшто не биле многу социјални. Исто така, тие можат да имаат помала самодоверба и амбиција во споредба со мажите со исти очи. Се вели дека машките учесници имаат подинамичен карактер. Тие можат да бидат расположени, импулсивни и често бараат опасни авантури.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

Момче (11), најмладата жртва на корона вирус во Хрватска – починал на Инфективната клиника, немал други болести!

Дошло до ретка компликација што лекарите почнале да ја забележуваат кај мал број заразени деца …