Бананата лекува депресија и анемија, а знаете ли што ќе се случи ако изедете ДВЕ ДНЕВНО?

Овозможува моментални, силни и хранливи количини на енергија.
Бананите се овошје полно со калиум и затоа се одлични за намалување на крвниот притисок, како и витамин Б6, кој го стимулира зајакнувањето на имунитетот. Тие исто така содржат фосфор, манган, магнезиум, витамин А, фолна киселина и витамин Ц.
Бананата ни обезбедува инстант, енергични и хранливи количини на енергија.
Истражувањата покажаа дека консумирањето на само две банани на ден обезбедува доволно енергија за 90 минути напорна работа. Ова тропско овошје е одличен оброк за почеток на денот.


Но, енергијата не е единствената работа што ни ја дава бананата. Тие ни помагаат да останеме во добра форма. Може да ни помогнат да надминеме или спречиме значителен број на болести и состојби, со што ќе станат составен дел од нашата секојдневна исхрана.
Бананите помагаат во лекување на депресија, анемија, запек, ги ублажуваат симптомите на ПМС, ја подобруваат функцијата на мозокот и помагаат во смирување на нервниот систем.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Ослободете се од проблемите со кожата со сода бикарбона – Доаѓа времето на комарците, а…

Сода бикарбоната има навистина чудесно дејство Иако сме навикнати да ја користиме во исхраната, таа …