(ФОТО) ПРВ ПАТ: „Автомобил на годината“ во Германија е од Јапонија

Првиот целосно електричен модел од Хонда за Европа, „Хонда Е“, ја доби титулата „Германски автомобил на годината 2021 година“, што воедно е и првото возило на јапонскиот бренд на кое тоа му успеало. Автомобилот победи и во категоријата „Нова енергија“.

Ова е последна во низата престижни награди доделени на „Хонда Е“ по нејзиното промовирање во пролетта 2020 година, вклучувајќи го и успехот со наградите Red Dot Design.
Наградите за „Германски автомобил на годината“ ги доделува жири составено од водечки германски автомобилски новинари. Ова тело ги тестира и проценува најновите автомобили, рангирајќи ги според нивната употребливост, возните карактеристики, важноста на пазарот и нивото на иновативност.


Потоа се споредуваат победниците од пет категории (компактен, премиум, луксузен, нова енергија и перформанси) за да се одреди вкупниот победник.


Реакциите на корисниците и медиумите на малата, електрична и градска „Хонда Е“, уште од првото прикажување, беа многу позитивни. Моделот е пример за производ со уникатен дизајн, кој користи најнова технологија и напредно интелигентно поврзување за да ги задржи сопствениците поврзани со нивниот секојдневен живот.


Последната награда по ред доаѓа по забележителни успеси и признанија низ цела Европа. Моделот веќе ги освои титулите: „Најдобар британски автомобил“ за 2020 година и во категоријата „Најдобра автомобилска технологија“, а неодамна беше именуван за „Мал градски автомобил на годината“ на Меѓународните награди за мотоцикли „News International“ за 2020 година.


Во Германија, тој исто така ја доби наградата EuroCarBody 2020 од Автомобилскиот круг, додавајќи ја на титулата германски автомобил на годината, само неколку месеци откако доби две престижни награди Red Dot за извонреден дизајн, вклучувајќи ја и наградата „Најдоброто од најдобрите 2020“. Хонда Е оттогаш е изложена во светски познатиот музеј за дизајн на црвени точки во Есен, Германија.
Лансиран порано оваа година, „Хонда Е“ прави важен модел во мисијата на Хонда за целосно електрифицирање на своите главни модели до 2022 година.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Македонскиот ИТ пионер „Еконет“ станува дел од реномираната ИТ компанија „Синами“

Од април 2021 година, македонскиот ИТ пионер „Еконет“ преминува во сопствеништво на реномираната ИТ компанија …