(ФОТО) Тајната на Чернобил за која и денес се молчи: Сите пожарникари лекувани во Москва починале, а оние што биле лекуваа во Киев преживеале!

Тоа било вака:
Кога се случила експлозијата и големата катастрофа во Чернобил, познато е дека првите специјално озрачени луѓе од таа несреќа биле пожарникари кои дошле да го изгаснат пожарот. Потоа биле пренесени во Москва, во Шестата клиничка болница, да им се укаже помош.
Малку е познато дека во Москва немало доволно простор за сите нив.
Имено, 13 пожарникари имале среќа (како што се сметало во тоа време) иновативно да ги третира американскиот лекар Роберт Гејл, кој доброволно ги лекувал пожарникарите со прогресивен метод.
11 пожарникари кои немале „среќа“ биле префрлени во Киевскиот институт за радиологија и онкологија, кај главниот радиолог на Украина, Леонид Киндзелски.
Акутното зрачење била болна смрт, бидејќи ги уништувало клетките за краток временски период, а потоа органите се распаѓале …
Во Москва го користеле методот на Гејл – трансплантација на коскена срцевина. Откриле донатори на коскена срцевина кај деца кои се компатибилни, а потоа се очекувало чудо.


Лекарите од Киев ги третирале своите пожарникари на сосема поинаков начин.
Леонид Киндзелски бил човек со карактер. И покрај препораките на московските лекари, тој одбил да го користи тој метод на лекување. Лекарот се изнервирал што третманот на акутно зрачење целосно се совпаѓа со третманот на акутна леукемија по терапијата со зрачење.Во 1986.година, радиолозите од Киев не можеле да се спротивстават на московските лекари, кои во тоа време се сметале за врвни.
Но, Киндзелски сепак работел самостојно: поставил дијагноза, покрај гама зрачење и алфа и бета, тој применил дијаметрално спротивен метод на лекување:
Тој ја трансплантирал коскената срцевина на донаторот интравенски, без да ја убие коскената срцевина на донаторот.

loading...


Значи, додека процесот на пресадување – започнување – отфрлање на коскената срцевина на донаторот минувало низ својот циклус, неговиот сопствен систем за формирање крв бил прекинат и започнал да работи самостојно.
Покрај оваа разлика во третманот, имало и друго:
“…. ги измивме. Не како во Москва, само под туш! Ние ги миевме интравенски, со денови, исплакнувајќи од нивната крв сè што можеше да се измие”, напишала во своите мемоари Ана Губарева, киевски онколог, вклучена во третманот на пожарникарите. .
Во Москва, пак, 13 пожарникари на возраст од 23. до 30. години чекале д-р Гејл да пристигне во болницата. Тие биле во индуцирана кома бидејќи акутното зрачење го јадело живото ткиво и болката била неподнослива.
***
Информации кои долго биле доверливи:
– Од 13 пациенти лекувани во Москва, 11 починале.
– Од 11-те пациенти третирани во Киев, сите преживеале.


Официјално се известува на следниов начин:
„Пациентите во Киев добија многу помали дози на зрачење.
Ова, се разбира, не било точно: сите пациенти биле од иста противпожарна единица и заедно дошле на местото на несреќата.
****
Многу години подоцна, методот на д-р Гејл бил препознаен како погрешен и криминален, бидејќи подоцна било откриено дека тој бил воен лекар кој немал медицинско образование и дека вршел експерименти врз луѓе.
***
Леонид Киндзелски стана тивок херој, скоро никој не пишуваше за него. Илјадници пациенти поминале низ неговата клиника во 1986. година, само еден не преживеал.
Професорот Киндзелски немаше да може да го спроведе својот третман во целост доколку колегите со кои работел не пријавиле во Москва дека лекарот „третира пациенти исто како и д-р Гејл“.
Извор: Brainum.ru


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Била СУПЕРМОДЕЛ во 80-тите, а денес ИЗГЛЕДА УШТЕ ПОДОБРО: Таа е доказ дека жените можат УБАВО ДА СТАРЕАТ

Таа чекореше по модните писти во златната ера на супермоделите, кон крајот на осумдесеттите и …