Ферстапен најбрз на FP2, Мерцедес трети и четврти

Возачот на Ред Бул, Макс Ферштапен беше најбрз на вториот слободен тренинг пред Големата награда на Турција во недела.
Макс Ферстапен беше најбрз возач и на вториот тренинг. Возачот на Ред Бул, најбрзиот од 37. извозени кругови, го заврши за време 1:28.330.
Возачот на Ферари, Чарлс Леклерк имаше второ најдобро време, со заостанување од 0,401 зад Ферстапен.
На третото и четвртото место се најдоа двајцата возачи на Мерцедес, Валтери Ботас (+0,575) и Луис Хамилтон (+0,850), додека петти беше Александар Албон во вториот Ред Бул со заостанување од 1.033 зад Ферстапен.
Данил Квјат и Пјер Гасли, Себастијан Фетел, Лес Строл и Ландо Нирис беа меѓу десетте најбрзи на вториот тренинг.
Третиот тренинг на програмата е во сабота во 10. часот наутро, а квалификациите ќе се одржат на 13.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КОРОНАВИРУСОТ ВО СПОРТОТ – Легендарниот борец има корона и е во тешка состојба, не бил вакциниран: „Ова не е шега“

ЛЕГЕНДАРНИОТ УФЦ борец Диего Санчез е во болница поради коронавирус и е во тешка состојба. …