(ФОТО) Еве што велат Германците за тоа кои автомобили се најквалитетни!

Статистичките податоци покажуваат дека квалитетните автомобили не мора да бидат скапи.
Германската организација TÜV, една од оние што спроведува тестови за подготвеност на патиштата во таа земја, објави список на возила, класифицирани според староста, со најмалку и најмногу грешки.
Обработени се околу девет милиони возила, така што за репрезентативноста на примерокот не треба да се дискутира премногу, според Ревијак.
Овие статистички податоци вклучуваат општи прегледи на возила кои биле спроведени од јули 2019 година до јуни 2020 година.
Главните категории што се разгледуваат се: фарови и задни светла, сопирачки, потрошувачка на масло, суспензија, работа со командата на кочницата (педалата), работа на сопирачката за паркирање, трепкачите, системот за управување, корозијата, издувниот систем, контролната единица на моторот.
Како и минатата година, голем победник е теренецот Mercedes GLC, кој има само 1,7% грешки во категоријата до 3 годишна возраст. На второ место е Мерцедес Б-класа со 2,2% дефекти во иста возрасна категорија, следен од Opel Insignia, исто така со 2,2%.


Погледот на статистиката покажува дека квалитетните автомобили не мора да бидат скапи (особено во постарите годишта) и дека квалитетот веќе не е само привилегија на премиум производител.
На пример, возила како „Мазда 2“, „Опел Адам“ или „Хонда azzез“ постигнуваат ниски резултати при првата генерална инспекција, по три години набавка (Опел Адам, 3,7%; Хонда Џез, 3,9%; Мазда 2,4,5%).
Малите автомобили го задржуваат квалитетот со текот на годините. Ова е потврдено со поглед на рејтингот на седумгодишници: Opel Adam (10,3%), Mazda 2 (10,5%) и Honda Jazz (11,7%).
И тоа после 61.000 до 68.000 километри.


Најдобри во класата

Во класата на мали градски автомобили, Опел Адам победил четврти пат по ред (3,7%). Во категоријата под-компактен автомобил, Ауди А1 повторно го зазел првото место (3,3%).
Промената се случила во компактниот сегмент – тука Hyundai i30 (2,5%) го заменил Mercedes A-Class на врвот.
Победата во средната класа ја однела Opel Insignia (2,2%), додека минатата година класата Мерцедес Ц триумфираше во овој сегмент.
Во класата миниван, најдобар е Мерцедес Б класа (2,2%).

Вкупниот победник, Mercedes GLC (1,7%) е исто така победник во категоријата SUV.

Конечно, треба да се спомене една интересна работа, а тоа е дека голем број модели на Dacia кои се наоѓаат на крајот од списокот за квалитет може да се поврзат со признавањето на сопствениците дека лошо ги одржуваат своите возила.
Ова е најважната порака за ваквото истражување – со квалитетно одржување на автомобилот, ќе спречите многу дефекти.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

10 години Global Game Jam Македонијаа (26-30 јануари 2022)

Имаме чест да Ви се пофалиме за големиот мајлстоун за Македонската асоцијација за развивање на …