(ФОТО) Овие спортски суперѕвезди тврдат дека својот успех му го должат на веганството

Новак Ѓоковиќ
Ѓоковиќ не сака да го етикетираат како веган, но тој е страствен кога станува збор за здравата храна. Во 2016 година го отвори ресторанот Eqvita во Монте Карло. Станува збор за растителен ресторан во кој се служат шарени медитерански оброци.

 


View this post on Instagram

 

R3 let’s go idemooo 💪🏼 #AusOpen #AO2020


A post shared by Novak Djokovic (@djokernole) on


“Со години јадам храна на растителна основа. Мислам дека тоа е една од причините што брзо се опоравувам. Немам повеќе алергии што ги имав”, открил тој.

Скот Јурек
Ултрамаратонецот Скот Јурек не се двоуми многу кога ќе го прашате која е тајната на неговата издржливост. Одговорот е – во здрава исхрана.

Тој израснал на компири и месо, а за време на студиите се запознал со историјата на хронични болести во неговото семејство и започнал да јаде само храна од растително потекло.

Нејт Дијаз
ММА-борецот е веган од 18. На тоа го охрабрил неговиот брат, поранешниот шампион Ник Дијаз.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Nate Diaz (@natediaz209) on

“Мислам дека си попаметен и поинтелигентен борец откако ќе станеш веган. Јас и брат ми веќе долго време сме во врвот на играта, па очигледно е дека правиме нешто добро”, изјавил тој еднаш за Men’s Journal.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Денис Кралевски од Македонија доби шанса за втор живот благодарение на лекарите од УМБАЛ „Св. Ана“ во Софија

Тимот на д-р Станислав Јорданов од болницата „Св Ана“ во Софија му даде шанса на …