(ФОТО) Овие спортски суперѕвезди тврдат дека својот успех му го должат на веганството

Минаа деновите кога фитнес силата се поврзувала со јадење месо. Некои истражувања го поддржуваат тврдењето дека исхраната на база на билки, вклучително и веганството, може да ги подобри атлетските перформанси. Не верувате во тоа? Еве неколку имиња од светот на спортот кои се откажаа од месото и тврдат дека својот успех го должжат на веганството.

Луис Хамилтон
Ѕвездата на Формула 1 се сврте кон веганството од љубов кон околината. Она што тој не го очекуваше е колку тоа ќе влијае на неговите способности. Тој вели дека веганството целосно му го сменило животот.


„Јас сум физички во подобра форма од кога и да е и поуспешен, а планот за исхрана играше голема улога во тоа“, рекол тој за британското издание на списанието Men’s Health.

Венус Вилијамс
Вилијамс се сврте кон веганска исхрана откако во 2011 година дозна дека има автоимуно заболување, Сјогренов синдром, кој се карактеризира со сувост на устата, очите и другите мукозни мембрани.

 

View this post on Instagram

 

Make your dreams come true with confidence, courage and strength, Neon Dreams collection available now. Dream Big! @elevenbyvenus

A post shared by Venus Williams (@venuswilliams) on

Заедно со нејзината сестра Серена, таа внесе многу сирова храна и смути во нејзината исхрана.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) КОГА ПАРИТЕ НЕ МОЖАТ ДА ТИ КУПАТ СРЕЌА: Атина Оназис – сопругот немилосрдно ја изневерувал, никогаш не ја преболела смртта на саканата личност, многу трагедии и го одбележале животот

Проклетството на семејството Оназис не ка одбегналоЖивотот на Атина Оназис, и покрај нејзиното потекло и …