Колку пари има Џо Бајден?

Џо Бајден можеби на некои им е познат како човек од средната класа, но новоизбраниот претседател на Соединетите држави е всушност милионер и тој е повеќекратен.
На почетокот на претседателската кампања оваа година, Бајден објави информации за неговиот финансиски статус, кои вклучуваат даночни извештаи и на државно и на федерално ниво за 2016, 2017 и 2018 година. Според тие податоци, Форбс проценил дека Бајден е „тежок“ девет милиони долари.
Пред да стане потпретседател, тој беше сенатор од 1973. до 2009. година.
Како што напредувал во својата кариера, платата на Бајден се зголемила од 42.500 на 174.000 УСД годишно, според архивските податоци на Сенатот. Кога беше избран за потпретседател, тој доби уште едно покачување и започна да заработува околу 230.000 УСД годишно.


Откако ја напушти канцеларијата, заработи многу пари продавајќи книги и држејќи говори.
Во ноември 2009. година, нето вредноста на Бајден била помалку од 30.000 УСД, според Си-Би-Ес, но животот по потпретседателскиот мандат бил прилично профитабилен за првиот човек на Обама. Кога Бајден ги објави финансиските извештаи во јули 2019. година, се виде дека тој и неговата сопруга Џил заработиле повеќе од 15. милиони долари во текот на 2017. и 2018. година.Поточно, Бајден објавил бруто приходи од околу 11. милиони УСД за 2017. година и 4,6 милиони УСД за 2018. година. Повеќето од тие пари доаѓаат од договори со повеќе книги со „Флетрон Книги“, кои се проценуваат на 8. милиони УСД по „Неделен издавач“, но Бајденови заработиле многу пари и држејќи говори во различни ситуации, пренесува магазинот „Таун и кантри“.
АП објавил дека просечниот, основен договор за говор е околу 100.000 УСД, но се движел од 40.000 УСД до 190. 000 УСД. Њујорк Тајмс исто така забележува дека Бајден направил дополнителни неплатени говорни ангажмани за тоа време, кои не биле наведени во обелоденувањето на податоците, повикувајќи се на неговата кампања.


Покрај тоа, финансиските извештаи откриле дека поранешниот потпретседател заработил 540.000 УСД како професор во Центарот за дипломатија и глобален ангажман во Пен Бајден на Универзитетот во Пенсилванија.
Поголемиот дел од богатството на Бајденови е во недвижнини, но тие исто така имаат портфолио на инвестиции.
Според Форбс, двете куќи на семејството Бајден во Делавер вредат заедно четири милиони долари. Форбс исто така пишува дека семејството има пари и инвестиции вредни уште четири милиони долари, како и федерална пензија од еден милион долари.


Претседателската плата на Бајден ќе биде 400.000 УСД годишно.
САД, исто така, му даваат на својот врховен командант 50.000 американски долари „за да помогнат во подмирувањето на трошоците поврзани или кои произлегуваат од извршувањето на неговите службени должности“.


Неговата сопруга, д-р Џил Бајден, исто така неодамна сподели дека ќе продолжи да предава на државниот колеџ дури и кога нејзиниот сопруг ќе е во Белата куќа. „Важно е“, рече таа, „и сакам луѓето да ги ценат наставниците и да го знаат нивниот придонес, како и да ја подигнам професијата“.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Идеи за уредување: Како малиот стан да изгледа пространо!

Дизајнерката за уредување на ентериери Челзи Браун живее во стан од 48. квадратни метри во …