МОРБИДНО- ШТО АКО БАЈДЕН ПОЧИНЕ ПРЕД ИНАГУРАЦИЈАТА? Шок анализата на американскиот портал само што е разјаснета!

Претседателот Доналд Трамп постојано ги користеше очигледните гафови на Џо Бајден во кампањата, за време на кои, посебно, демократскиот кандидат не успеа да го дефинира местото за кое всушност се кандидираше на изборите во ноември.
Американските медиуми „Кварц“ објавил твит, очигледно извинување во врска со написот под наслов „Што ќе се случи ако демократскиот кандидат Џо Бајден умре пред инаугурацијата“, објавен кратко откако големите американски новински мрежи го предвидоа поранешниот потпретседател за победник на изборите на 3. ноември.
Лево ориентираниот медиум рекол дека го избришале „претходниот твит од приказната што објаснува што ќе се случи ако [предвидениот] новоизбран претседател умре пред да ја преземе функцијата“.

“Се надевавме дека ќе им помогнеме на оние што бараат одговор на ова прашање. По грешка беше објавено на нашиот Твитер профил”, додале од Кварц.
Во својот дел, кој, патем, никогаш не бил избришан, Тим Мекдонел не се двоумел пред да го открие следното објаснување:
„Можеби изгледа морбидно, но имајќи предвид дека Бајден ќе биде најстариот претседател со 77. години – избран во историјата и кандидиран среде пандемија, вреди да се разјасни што би се случило ако тој умре пред да ја преземе функцијата“.

Новинарот додал дека ако Бајден умре пред да ја положи заклетвата, тој „веројатно, но не и неопходно“ ќе биде заменет со Камала Харис, кандидатот за потпретседател на Соединетите држави.
Корисниците на Интернет беа вознемирени од ова тврдење, некои твитаа со лути забелешки, а други тврдеа дека „тоа не е во ред“.
Еден корисник објави на Твитер дека сака да го знае одговорот на тоа прашање затоа што е „легитимно“.
Сè се случило откако била објавена анкетата на „Расмусен Репортс“ во август која покажала дека најмалку 59. проценти од најверојатно гласачите сугерираат дека Бајден нема да може да го заврши мандатот на претседател, ако победи на изборите во ноември. Што се однесува до демократите, 49. проценти од нив наводно во тоа време рекле дека Харис ќе мора да го замени Бајден во одреден момент од неговиот можен претседателски мандат.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Ослободете се од проблемите со кожата со сода бикарбона – Доаѓа времето на комарците, а…

Сода бикарбоната има навистина чудесно дејство Иако сме навикнати да ја користиме во исхраната, таа …