(ФОТО) Поради дечко од „Тиндер“ дала отказ за да се пресели во Шкотска: Пред летот доживеала горко искуство кое го „свртела“ во најпозитивно…!

Една 27-годишна жена од Австралија, која планирала да се пресели во Шкотска поради маж кој го запознала на Тиндер, била оставена откако си дала отказ и се одјавила од станот.
Стефани Гортон била подготвена да се пресели на другиот крај на светот, за да мажот ја остави две недели пред нејзиното планирано патување. Таа вели дека веќе испратила некои работи во Шкотска откако решила да живее со маж за кој сметала дека е вистинскиот за неа.
На Тиндер запознала маж, кој не го именувала, додека патувала. Тие беа во врска на далечина, а таа ќе го повремено би го посетувала додека тој и понатаму патувал. Парот тогаш одлучил да живее заедно во Шкотска, па дури разговарале и за потенцијалните имиња за идните деца, па затоа Стефани во 2017. година решила да го остави зад себе животот во Перт.
Но, само еден месец пред таа да тргне на патувањето, тој престанал да се огласува, за да после две недели и даде до знаење дека нивната врска е завршена, пишува Mamamia.
„За тие четири недели се обидував да го фатам, па дури и ја контактирав неговата мајка“, рекла таа, додавајќи дека од денешна перспектива гледа дека требало да знае подобро. „Тоа не беше совршена врска, имаше проблеми со довербата… но јас го обожував“.

 

View this post on Instagram

 

Love yourself enough to set boundaries ❤️⁠ Your love, time & energy are not limitless and you deserve to protect them 🙏🏼⁠ ⁠ I get it, its hard to say no. You feel like by setting boundaries that you’re going to let people down. But here’s what happens if you don’t set boundaries:⁠ You just keep going, answering calls, replying to texts, running from appointment to appointment, rushing to social commitments, running late, getting cranky at your loved ones, feeling guilty, feeling exhausted, ugly crying in the shower and eventually HITTING THE WALL 😪⁠ ⁠ Boundaries GIVE YOU LIFE. ⁠ They allow you to switch off guilt free. ⁠ By communicating to your clients, family or friends that you’re unavailable… you’re choosing uninterrupted time for you. Time that is NECESSARY to re-charge. To fill your cup up. To spend your time doing whatever the hell it is that makes you happy 😍⁠ ⁠ Then when you return to your workload, you have a pep in your step. That glow your clients love you for, that light hearted, caring nature your family & friends love about you. Patience is restored & you can show up fully for your commitments 🙏🏼⁠ ⁠ But STEPH… how do I do it?⁠ #tipoftheday⁠ ⁠ Communicate to your clients that your business is implementing some exciting changes and that due to increasing workload (yay) you’re setting aside dedicated time to contact & show up fully for your clients. Then state the days and times you’ll be available for them and DO NOT CONTACT OR REPLY TO THEM OUTSIDE OF THESE HOURS ✔️⁠ ⁠ Simple. ⁠ ⁠ Implement this and watch your life change 😘⁠ ⁠ Want more help getting time back in your business?⁠ I have 1x Strategy Call Available this week… Book via link in bio – I’d love to help you beauty xx⁠ ⁠ ⁠ #perth #perthsmallbusiness #perthisok #perthlife #perthblogger #girlboss #perthbusiness #perthcreatives #melbournebusiness #brisbanebusiness #adelaidebusiness #girlbossau #femaleentrepreneur #brisbaneevent #brisbanemarketing #brisbanecreative #brisbanesmallbusiness #bbloggersau #businessbrisbane #perthgirlboss #mindfulbiz #perthlifestyleblogger

A post shared by Business Coach 🔥 (@stephgorton__) on

“Мислев дека тоа е љубов, а љубовта не треба да биде лесна, но треба да се бориме за тоа. Тоа беше мојот менталитет”, вели тој.
Иако почувствувала дека е готово, таа решила да истражи понатаму и се покажало дека тој поминал многу време со девојка од Јужна Америка. Конечно и се јавил две недели пред летот. “Стеф, премногу е тешко, не треба да биде толку тешко. Ако е сега тешко, ќе биде уште потешко подоцна”, и рекол тој.

 

View this post on Instagram

 

Being the EXPERT 🙈⁣ I know that calling yourself an expert scares the hell out of you, because it scared me too…⁣ ⁣ When I decided to create my first coaching course, I did it KNOWING I could help people. But as soon as it came time to label myself as a BUSINESS COACH I freaked the heck out 😳⁣ ⁣ Thoughts that went through my head: ⁣ ⁣ – You’ve been in business for 2 years, who are you to teach people about business?⁣ – Can you really get a result?⁣ – What if people I know laugh at me?⁣ – What if people pay me money & I don’t deliver?⁣ – Am I really an expert?⁣ – Do I think I’m better than I really am?⁣ – Am I overestimating my own abilities?⁣ – Will anyone actually buy?⁣ ⁣ REALITY CHECK – you don’t need to be the TOP expert in your industry… we all start somewhere. All you need to be is the expert of YOUR journey, your creations & your success (which you obviously are)👏🏼👏🏼⁣ ⁣ Then teach people HOW YOU DID IT 🙏🏼⁣ ⁣ I’ve now coached over 75 women to grow their businesses and change their lives ❤️ Stop telling yourself you’re not an expert. You wouldn’t have decided to start your side hustle if you thought you couldn’t do it! ⁣ ⁣ At some stage you backed yourself so much you DECIDED TO TAKE ACTION 👏🏼⁣ So remind yourself that you’re badass woman who was fearless enough to follow her dreams and stop stressing so much about the labels 😘⁣ ⁣ Show up and HELP people because that’s what you were put here to do ✨⁣ ⁣ Peace out beauties ✌🏼Happy Monday xx

A post shared by Business Coach 🔥 (@stephgorton__) on

“Ќе дојдеш тука и нема да имаш пријател. Ќе се потпреш на мене а во моментот не сум во добра финансиска состојба. Ајде да направиме чекор назад и да си земеме повеќе време”, и рекол тој.
Откако малку ископала, открила како тој поминал многу време со друга девојка. Таа исто така открила дека лажел и за други девојки со кои се гледал додека патувал.

Стефани потоа се вратила на старата работа, но вели дека се посрамотила пред колегите затоа што сите знаеле дека треба да се пресели.
Таа вели дека решила да научи нешто од таа ситуација и да го сврти својот живот пред да одлучи да организира свои работилници за време на викендите откако го испробала курсот за уредување цвеќе.
Девет месеци подоцна таа се повлекла и ја отвори својата почетна House of Hobby. Месеци подоцна, таа имала 14 вработени и водела 10 работилници неделно на три локации. Таа тогаш го продала својот старт-ап за седум цифра, додека од новиот заработува „пет пати повеќе“.
Во меѓувреме го запозна и Тим со кого е оттогаш среќна. Таа вели дека е задоволна што не се качила во тој авион затоа што вели дека тоа е моментот кога го погодила дното и го свртела животот на подобро.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

10 ефтини и здрави намирници што треба да ги имате во вашето мени

КОМБИНАЦИЈАТА на губење работа и поскапување на одредени намирници натера многу луѓе да размислат што …