(ФОТО) Милиони луѓе избираат: Две екс ЈУ места меѓу 20. најубави во светот

Порталот „Big 7 Travel“, кој се занимава со препораки за патувања, спроведе истражување со неколку милиони луѓе, кои ги избраа најубавите места во светот. Вака изгледаат првите 20 места.
Планетата Земја е магично и убаво место, а кој има можност да ги посети сите чуда што ги крие, е најсреќен. Не е залудно речено дека патувањето отвора нови погледи и го шири нашиот ум.
Туристичкиот портал „Big 7 Travel“ побара од својата интернет-заедница да ги избере најубавите места во светот – еве како изгледа списокот на првите 20 дестинации.

20. Мостар, Босна и Херцеговина
Дали сте изненадени што овој заносен балкански град е на оваа листа? Никако. Се крие во планинска област покрај реката Неретва, главниот град на Херцеговина е познат по својата османлиска архитектура. Особено Стариот мост, кој е познат по своите скокачи. Како и повеќето од оваа земја, Мостар е совршен спој на христијанската и османлиската култура со џамии, цркви и неколку манастири.

19. Национален парк Fiordland, Нов Зеланд
Ова чудо на природата е дом на врвот Митрас, прекрасните фјордови на Милфорд, како и прекрасните градови Те Анау и Манапуури, кои се чуваат на езерата. Исто така, областа е полна со чиста шума, високи планини и дива, сурова атмосфера. Благодарение на своите богати пешачки патеки и чуда на секој чекор, Fiordland се смета за светски планинарски центар.

18. Боракај, Филипини
Само еден час возење од Манила, Боракај се наоѓа во филипинскиот регион Визајан. Овој остров е една од најдобрите дестинации за одмор во светот. Мирни плажи, ноќен живот и бујни тропски предели се јасни причини зошто. Мирниот остров може да се пофали и со единствена гастрономска сцена и успеа да ја одржи својата уникатна култура на Акланон.

17. Позитано, Италија
Позитано е глава на атракцијата на најромантичниот, шарен и шармантен италијански регион – брегот на Амалфи. Нејзините раскошни куќи од карпи во боја на слатки, неверојатна храна, зачудувачки медитерански води и неверојатна римска историја се само некои од нештата што ги крие. Позитано е место кое не изгледа реално. Тоа е олицетворение на романса, авантура, храна и култура во едно.

 

View this post on Instagram

 

Beautiful Positano surprised at sunset.

A post shared by Nomadlo (@nomadlotravel) on

16. Чефхауен, Мароко
Ова е место што треба да го видите за да верувате дека постои. Шармантниот марокански град е познат по своите sидови во сите сини нијанси што може да се замислат. Основан во 1471 година, малиот град бил под различни влијанија – од француски и шпански до арапски. Благодарение на тоа, тој е неверојатно разновиден во однос на храната, архитектурата и локалната култура. Можете исто така да талкате по бесконечните сини улици во потрага по рачно изработени текстили и производи или да пиете познат марокански чај.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Мрачна тајна на Хали Бери: Својот изглед го должи на болеста!

Од доцните осумдесетти години на минатиот век глумицата се бори со свирепа болест…   View …