Нови докази за траењето на имунитетот на ковид-19

Една мала, но круцијална студија спроведена во Велика Британија покажала дека клеточниот имунитет на пандемискиот вирус САРС-КоВ-2 кај луѓе кои преживеале лесна или асимптоматска форма на ковид-19 продолжува шест месеци по болеста.
Студијата е спроведена на 100. лица со ковид-19 кои не биле хоспитализирани.
Научниците кои ги презентираа резултатите од истражувањето велат дека тие смируваат, но не значи дека луѓето во ретки случаи не можат повторно да се заразат со оваа болест.
„Иако овие резултати нè прават претпазливи оптимисти за силата и времетраењето на имунитетот стекнат по инфекцијата со САРС-КоВ-2, тие се само едно парче од сложувалката“, рекол Пол Мос, професор по хематологија на Универзитетот во Бирмингем, кој ја водел студијата. .
„Имаме уште многу што да откриеме пред да разбереме целосно како работи имунитетот на ковид-19“, додал професорот.
Експертите кои не учествувале директно во студијата велат дека откритието е важно и дека е едно од многуте нови откритија за можен имунитет на ковид-19.


За време на студијата, која сè уште не ги поминала проценките на други експерти, биле анализирани примероци од крв на 100. пациенти шест месеци откако тие ја надминале лесната или асимптоматска форма на болеста.
Резултатите од студијата покажуваат дека нивото на антитела опаднал, но реакцијата на Т-клетките, друг клучен дел од имунитетот, останала силна.
Покрај тоа, студијата покажала дека одговорот на Т-клетките се разликува и е значително посилен кај луѓето кои развиле симптоми на болеста отколку кај оние кои немале никакви симптоми кога се заразиле.
Според истражувачите, ова може да се толкува на два начина: можно е посилниот клеточен имунитет да обезбеди подобра заштита од повторна инфекција кај луѓе кои имаат развиено симптоми; односно асимптоматските пациенти полесно да се борат против вирусот без силна имунореакција.

loading...


Овие резултати покажуваат дека неколку месеци по инфекцијата, иако нивото на антитела паѓа под нивото што може да се открие, сепак постои одреден степен на имунитет на болеста, изјавил шефот на Одделот за имунологија на Кралскиот колеџ во Лондон, Чарлс Бенгам.
„Тоа е добра вест на долг рок – и од аспект на развој на вакцини и на долготрајна заштита од повторна инфекција“, рекла Еленор Рајли, професор по имунологија и инфектологија на Универзитетот во Единбург.
Сепак, како што истакнал професорот, сè уште не е познато дали лицата вклучени во ова истражување се заштитени од повторна инфекција. Иако повеќе од 47. милиони луѓе се заразени со коронавирус ширум светот, има многу малку потврдени случаи на реинфекција.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

МЗ: Регистрирани се 96 нови лабораториски позитивни случаи на Ковид 19 – Пријавени се три починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 …