Марадона хоспитализиран поради депресија

Легендата на фудбалот, Аргентинецот Диего Армандо Марадона (60) е примен во болница во близина на Буенос Аирес поради симптоми на депресија, само три дена по неговиот 60-ти роденден.
АП од добро информиран извор близок до Марадона, кој побарал анонимност, дознал дека здравствената состојба на одличниот фудбалер не е „сериозна“.
„Тој беше многу тажен веќе една недела и одбива да зема храна“, изјавил извор за АП, додавајќи дека личниот лекар на Марадона, Леополдо Луке, го однел поранешниот фудбалер во болница во Ла Плата, околу 40 километри јужно од Буенос Аирес, за да биле подложен на детални лекарски прегледи.


Минатиот петок, аргентинскиот фудбалер наполни 60. години и тој ден со тимот „Гимнасиа“, кој го тренирал на натпреварот против тимот на Патронато, кој неговиот тим го доби со 3:0.
Сепак, Марадона го напуштил стадионот пред крајот на првото полувреме, што предизвикало бројни шпекулации за неговата здравствена состојба.


Некое време подоцна, неговиот лекар, д-р Луке, негирал дека Марадона бил заразен со вирусот корона, но потврдил дека неговиот пациент се изолирал во неговата куќа откако дознал дека еден од соработниците бил позитивен тест за Ковид-19.
“Тој нема доволно енергија, неговиот роденден во извесна смисла го комплицираше неговото општо здравје. Сакам да го рехидрирам во следните три дена, да видам како ќе реагира и потоа да ја прилагодам неговата терапија. Ова не е итна ситуација”, рекол д-р Луке.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ФОТО) Австралија Опен пред нов удар: Заразени уште двајца тенисери

Забележан е првиот сериозен напад на коронавирусот на Австралија опен, заразени се двајца играчи, потврдија …