Каде луѓето најчесто се заразуваат со корона вирус?

Делови од Европа повторно влегуваат во блокада и многумина се прашуваат: зошто некои места се затворени, додека други остануваат отворени? ДВ ги проверил фактите, обидувајќи се да утврди што е познато за местата на инфекција, а што не е.
Нервозата и гневот растат во Германија: угостителите се плашат за својата егзистенција, организаторите на концерти и слични настани демонстрираат симболично носејќи го својот ковчег до гробот, уметниците и културните работници се зачудени, за спортот се говори како за „катастрофа“, а германските претприемачи предупредуваат на „смртниот удар“ „за десетици илјади мали и средни претпријатија, пишува ДВ.
Според истражувањето на неделникот „Шпигел“, повеќе од 62% од Германците сметаат дека е неопходна блокада. Но, во исто време, многумина не сметаат дека е потребно точно таму каде што работат или се активни. Ова во голема мерка е поврзано со делумно контрадикторните изјави и информации за местата на инфекција во последните неколку недели. ДВ ги проверува фактите и се обидува да утврди што е познато, а што не е во врска со местата на инфекција со коронавирус.


Каде се заразуваат луѓето во Германија?
Повеќето од сегашните инфекции во Германија се случиле на приватни собири. Според институтот Роберт Кох (РКИ) од 27. октомври, приватните домаќинства се најчестите места на инфекција. Исто така, голема и моментално растечка област на инфекции се состои од домовите за стари лица, а потоа и работни места. Стапката на инфекција е многу помала во областа поврзана со слободното време, и токму тоа е тешко погодено од заклучувањето.
Бројот на инфекции во областа на медицината, на пример во болници, клиники или операции, е релативно мал, но тој број во последно време значително расте. Слично е со училиштата, градинките или домовите за бегалци. Рестораните, хотелите и пансионите имаат многу мал удел во инфекциите во Германија, а во исто време тие се најтешко погодени од новите мерки.
Ризикот од инфекција во јавниот превоз се чини дека е уште помал. Но, тоа може да се должи и на остриот пад на бројот на патници во автобусите и возовите. Голем дел од инфекцијата се јавува и на места кои РКИ не ги дефинира подетално и ги сумира под насловот „останато“.


Дали местата на инфекција се исти како и во првиот бран на короната?
Не, постојат значителни разлики: среде првиот бран на пандемијата „Ковид 19“ во Германија, домовите за стари лица и домовите за стари лица беа поголем извор на инфекција од приватните домаќинства. И медицинскиот сектор – особено болниците – и домовите за бегалци беа многу почести места на инфекција отколку што е случај сега.
Училиштата и градинките речиси и да немаа никаква улога во пандемијата во пролетта. Ова е исто така логично, со оглед на тоа што, за разлика од сегашното „светло за светло“, тие беа затворени во тоа време. Работното место одигра послаба улога во пролетта, и сега е одговорно за значително повеќе случаи. Наглиот пораст на инфекциите на работното место во јуни главно се должи на појавата на епидемии во кланиците и погоните со сезонски работници.
Начинот на инфекција во Германија е променет во споредба со првиот бран на пандемијата. Ова делумно може да се објасни со преземените мерки, но сите фактори што влијаеле на тоа ќе можат да се идентификуваат само кога има повеќе податоци за моменталното зголемување на бројот на инфекции во Германија.


Училиштата и градинките остануваат отворени. Дали е тоа оправдано?
Владите на Германија и Франција одлучија да ги држат училиштата и градинките отворени, и покрај големите ограничувања во јавниот живот. Ова, меѓу другото, се оправдува со фактот дека образованието е особено важно за општеството.
Ако се погледнат само чистите бројки, одлуката изгледа разумна. Дури и ако училиштата и градинките играат улога во процесот на инфекција, сепак е релативно мала. Според податоците на РКИ, само во неколку случаи се пријавени епидемии во едукативните институции.
Слично е и во другите земји: во Ирска, училиштата се одговорни за појавата на коронавирус во нешто помалку од седум проценти од случаите, во Шпанија е шест проценти. Ова делумно се должи на фактот дека младите луѓе се помалку погодени од вирусот отколку постарите лица: уделот на лица на возраст под 18. години меѓу заразените во Европа во август беше помалку од пет проценти.

Колку се меродавни овие информации?
За жал, податоците на РКИ во моментот се прилично нецелосни. Статистичките податоци од Берлинскиот институт бележат само таканаречени „настани на избувнување на болести“, што значи пријавени случаи со две или повеќе меѓусебно поврзани инфекции. РКИ, исто така, признава: „Приближно само една четвртина од вкупно пријавените случаи на ковид 19 спаѓаат во таа категорија“.
На прашањето на ДВ за преостанатите 75 проценти од инфекциите во Германија, РКИ признава: „Всушност, немаме повеќе податоци“. Ниту, пак, Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ECDC) не беше во можност да обезбеди никакви податоци за местата на инфекција по барање на ДВ.
Ова значи дека три четвртини од инфекциите не биле регистрирани во Германија, со оглед на местото на епидемијата. Од една страна, ова се должи на комплексноста на сигурно утврдување каде се појавила инфекцијата, бидејќи некои луѓе остануваат без симптоми неколку дена пред тие сепак да се појават. Трагањето за изворот тогаш е скоро невозможно.
Од друга страна, недостатокот на сигурни и целосни информации отежнува да се одговори прецизно на пандемијата – и тоа не само во Германија.
Но, податоците од другите земји покажуваат слични трендови со оние забележани досега од институтот Роберт Кох. Студиите во Јужна Кореја исто така ги идентификуваат приватните домаќинства како центар на процесот на инфекција, каде што „едно лице има шест пати поголема веројатност да биде заразено од другите блиски контакти“. И едно кинеско истражување проценува дека учеството на приватните домаќинства во ширењето на инфекцијата е дури 69 проценти.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

3. зборови кои ќе го променат текот на вашата врска: Обидете се да го кажувате ова почесто и вашата врска ќе цвета

Три збора што треба да ги кажувате во врската… Еден љубезен збор отвора и железна …