ОТКРИЕН УШТЕ ЕДЕН СИМПТОМ НА КОВИД 19: Ако ова го забележите на своето тело сфатете го сериозно!

Научниците открија дека осипот на кожата може да биде важен симптом на новиот коронавирус
Сите симптоми на многу заразниот нов коронавирус полека се откриваат. Во текот на изминатите десет месеци научивме многу за начинот на кој влијае на различни луѓе и за начинот на кој реагира на различни видови лекови. Ковид-19 како болест на горниот респираторен систем главно резултира со сува кашлица, болка во грлото, чувство на студ и слабост. Покрај тоа, оваа вирусна инфекција има и некои секундарни симптоми како што се конјунктивитис, главоболка, губење на мирис и вкус. Друг додаток на оваа долга листа на симптоми се осип на кожата, пишува Times of India.
Тешко е да се поверува дека може да има каква било врска помеѓу респираторни заболувања и осип на кожата. Но, што се однесува до Ковид-19, очекувајте неочекувано. Едно нешто што сите досега научивме за Ковид-19 е дека сè може да се случи, а осипот на кожата кај пациенти со Ковид е само доказ за тоа.
Неколку студии се спроведени во различни делови на светот за да докажат дека осип на кожата може да биде чест симптом кај пациенти заразени со коронавирус. Според студијата спроведена од дерматолози во Ломбардија, Италија, 18. од 88. пациенти со коронавирус прегледани во болницата развиле осип по инфекцијата со коронавирус.


Треба да се консултира лекар
Друга студија спроведена од Кингс колеџ во Лондон, исто така, јасно укажа на осип на кожата како главен симптом на коронавирусот. Според истражувачите од овој универзитет, вирусот прво се појавува на кожата на некои луѓе, како и на оние кои не развиваат други симптоми. Тие тврдат дека осипот на кожата треба да се сфати сериозно и веднаш да се третира.
Тешко е јасно да се наведе и препознае како изгледаат осипите во случаите на Ковид, бидејќи тие се разликуваат едни од други. Некои имаат осип како коприва, други имаат осип што личел на варичела или во форма на рамни и шарени траги.
Не постои стандарден начин да се направи разлика помеѓу осипите предизвикани од вирусни инфекции и другите здравствени проблеми. Само со еден поглед, ништо не може да се предвиди. Затоа, инфекцијата со Ковид може да остане недијагностицирана кај пациенти подолго време, особено во асимптоматски случаи. Сега кога знаеме дека осипот на кожата е симптом на Ковид-19, не треба да го сфаќаме тоа лесно. Ако забележите некој осип на кожата, разговарајте со вашиот лекар.

loading...

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Што е СЕКСОДУС? Овој „ТРЕНД“ го зафати светот и се помалку луѓе водат љубов…

Пандемијата на корона вирусот во голема мера влијаеше на нашите животи, особено на здравствениот сегмент, …