(ФОТО) Како МАЛЕЧКИОТ СТАН да изгледа пространо и поголемо? Применете ги овие 6.ЕДНОСТАВНИ совети!

Посебен акцент ставаме на уметничките дела, бидејќи и покрај тоа што можеме да живееме во мал стан, сепак постои начин да се збогати со уметнички дела ,на вистински начин.
Идејата била да се обезбеди што е можно повеќе слободен простор во малите станови, а основачот на онлајн галеријата и уметнички експертот Челзи Неман Насиб нè советува како да го решиме тоа што е можно поедноставно.

1. Впечатливи детали
Уметничките дела сфатете ги како, на пример, детал за проценка на облеката! Со други зборови, изберете минималистички, но функционален мебел, и ќе донесете малку драма со слики во интензивни бои или необична скулптура. Доминантните и шарени дела совршено одат со едноставниот мебел, тврди Челси Неман Насиб.

2. Тенки рамки
Ако живеете во гарсониера или стан со една спална соба, можете слободно да уживате во уметничкото дело, а Насиб предлага опремување на еден ѕд со уметнички фотографии и слики. И, не заборавајте да изберете помали формати, но дискретни рамки,
3. Пропорција
Делото што го избравте мора да биде пропорционално на просторот во кој се наоѓа. Не смее да доминира, да „крие“ други предмети и мебел, или да зафаќа простор непотребно и дисфункционално и да не е во контакт со други работи.

4. Неутралност
Еднобојните sидови, светли бои, бел или беж мебел со некои поинтензивни акценти се идеални за помали простории. На тој начин, собите ќе изгледаат посветли и попространи.


5. Вертикално
Кога ставате слики или керамички украси на ѕидот, поставете ги вертикално! На овој начин се создава илузија на висина и просторот изгледа поголем и повисок.

6. Мал експеримент
Слики или украсна керамика, ако не сакате да ги ставите на ѕид, можат да висат на врата или прозорец. Можете да поставите фотографии со рамки со поголем формат на ѕидот и да ги преместувате од една во друга просторија од време на време.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Семки од сончоглед – толку здрави а често запоставени

Научните студии покажале дека семето од сончоглед содржи супстанции кои помагаат за побрзо заздравување на …