НОВАК СКРШЕН: После поразот зборувал за смртта на својот духовен водач – Амфилохије!

ПРВИОТ тенисер на АТП-листата Новак Ѓоковиќ беше елиминиран од турнирот во Виена откако во четвртфиналето беше поразен од Италијанецот Лоренцо Сонега со 2:0.

По натпреварот, Новак ја коментираше веста што ја потресе Србија – смртта на митрополитот Амфилохије.
“Многу тажно што за православието, Амилохије беше голем борец за православието и некој што беше водечка sвезда со Српската православна црква и со српскиот народ во Црна Гора. Имав можност да се сретнам со него и да поминам некое време со него и да ја почувствувам таа неверојатна енергија. Иако тој повеќе не е физички меѓу нас, тој ќе биде меѓу нас духовно уште многу години и му должиме толку многу да го памети и да го споменеме со насмевка и да му бидеме благодарни за сè што направи“, рече Новак на прес-конференција, а потоа зборуваше за натпреварот:


“И не ми се играше, но не толку многу што не можам да играм поради тоа. Општо, не играв, само дојдов да го сторам она за што дојдов овде. Ќе се вратам во Србија сега за да бидам со моето семејство и да дадам сè од себе за да што подобро се подготвам за Лондон“, заклучи Ноле.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Официјално е: Добре дојдовте на стадионот „Диего Армандо Марадона“

Градските власти на Неапол донесоа официјална одлука стадионот на Наполи „Сан Паоло“ во иднина да …