Заминување на првиот Бонд: Почина Шон Конери

Имаше 90 години.
Шкотскиот актер беше најпознат по улогите како Џејмс Бонд, и токму тој, според многумина, најдобро го отелотвори најпознатиот филмски шпион.
Но, покрај Бонд, тој има направено и голем број филмски класици како „Лов на црвениот октомври“, „Индијана Џонс“ и „Последната крстоносна војна“ и многу други.
Во својата долга кариера има освоено еден Оскар, две Бафти и три Златни глобуси.
Доби Оскар во 1988 година за најдобра споредна машка улога во „Недопирливите“.
Во 2000 година, британската кралица го прогласи за витез.
Тој во август го прослави својот 90-ти роденден.
Роден е во семејство на работничка класа


Томас Шон Конери е роден во Единбург на 25. август 1930. година, како син на работник во католичка фабрика и протестантски домашен чистач. Тој израснал во станарска просторија со заеднички тоалет и без топла вода.
Го напуштил училиштето на 13-годишна возраст и започнал да работи, а подоцна се приклучил на Кралската морнарица. Три години подоцна, бил онеспособен поради здравствени проблеми. Во Единбург, тој се здоби со репутација на „силен човек“ кога шест члена на банда се обиделе да му го украдат палтото. Конери самиот им се спротивставил.

Во слободното време се занимаваше со боди-билдинг. Тој работел разни работи за да заработи за живот, а исто така бил и многу добар фудбалер. Но, тој ја одбил својата фудбалска кариера затоа што заклучил дека е премногу кратка и решил да бара иднина на филмската и театарската сцена. Подоцна рекол дека тоа е еден од неговите најинтелигентни потези. Тој исто така се натпреварувал за титулата Мистер универзум.

Своите први актерски чекори ги прави во театарот, а првпат се појави во филмот во 1954 година, како статист во „Јоргованите на пролет. После тоа, тој исто така доби некои помали улоги на телевизија. Во 1957 година ја доби својата прва главна улога во „Крвави пари“, во која играше боксер чија кариера пропаѓаше.


И тогаш дојде Бонд.
Бонда го глумеше и во продолженијата „Од Русија со љубов“ (1963), Голдфингер (1964), Тандербол (1965) и „Само двапати живееш“ (1967). По 1967 година, на Конери му здосади улогата, но продуцентите успеаја да го убедат да се врати во 1971 година за продолжението на „Дијамантите се засекогаш“.
Многумина сè уште го сметаат за најдобар филмски Бонд, а во оваа улога, покрај „Доктор Ноу“, публиката го виде и во филмовите „Од Русија со љубов“ (1963), „Голдфингер“ (1964), „Операција Тандер “(1965),„ Само двапати живееш“ (1967) и „ Дијамантите се засекогаш“(1971) и „Никогаш не кажувај никогаш повеќе“ (1983) и „ Никогаш немој никогаш повеќе, 1983 “ .
Доби Оскар за споредна улога на ирски полицаец во филмот „Нескршливи“ (1987).


Конери е познат и по улогите во филмовите „Името на розата“ (1986), „Индијана Џонс“ и „Последната крстоносна војна“, (1989), „Лов на црвениот октомври“ (1990) и „Карпа“.
Актерот ја доби титулата витез од британската кралица во 2000 година, а неодамна го прослави и својот 90-ти роденден. Конери е познат и по својот политички ангажман, како член и еден од финансиерите на Националната партија на Шкотска, која се залага за отцепување од Англија. Тој се пресели на Бахамите, ветувајќи дека ќе се врати во Шкотска кога ќе стане независна земја.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Во клиника за абортуси жена нарекла кукавица: Поради реакцијата снимката е хит!

КОГА 26-годишната Венди Гроф не се грижи за своите четири деца или не ја води …