(ФОТО) ДУША ОД ЧОВЕК – Џон Бон Џови е човек со големо срце: Еве како секој ден им помага на луѓето!

Негова цел е да се прекине ланецот на сиромаштија…
Џон Бон Џови е популарен пејач, глумец, политички активист и голем хуманитарец. Неодамна отворил два ресторани во кои луѓето кои се гладни, а немаат пари, можат да добијат бесплатен оброк.

„Сите се добредојдени на нашата маса“
„Soul Kitchen“ е името на непрофитна организација основана од Бон Џови. Тука нема ценовници, а плаќањето на сметките е незадолжително. Оние што се во можност можат да остават 20. долари, додека оние без средства можат да јадат бесплатно, а подоцна да волонтираат во кујната. Според податоците, 51% од оброкот се плаќал со донации, а останатите 49% биле покриени со доброволно работење.
Поради тоа мотото на овој ресторан е „Сите се добредојдени на нашата маса“


View this post on Instagram


Chili is ready! Good luck to all the participants. #chillicookoff #hopeisdelicious

A post shared by Soul Kitchen (@jbjsoulkitchen) on


Бон Џови го обожува ЊуЏерси

Првиот ресторан од ваков вид е отворен во октомври 2011 година, токму во ЊуЏерси. Бон Јови е роден во овој град. Вториот ресторан е отворен во 2016 година, во областа уништена од ураганот Сенди.
„Нашата мисија секогаш беше да влијаеме на позитивните промени и да се справиме со гладот и бездомноста“, објасни пејачот.
„На нашето мени нема цени. Значи, ако можете, ќе учествувате во нашата работа: можете да чистите и бришете маси, да миете садови или да работите во нашите градини“.

Нема резервација и масите се делат со странци
Резервацио не постојат, како кој доаѓа, така се седнува во ред па можете да добиете место до комплетен странец, што придонесува на топлата и природна атмосфера.

Во ресторанот секогаш има три главни јадења, подготвени од органски и хранливи состојки
На менито секогаш има три главни јадења, инспирирани од американската кујна. Менито се менува на секои 10 дена. Првото јадење се состои од супа или салата. Главниот оброк е направен со бело или црвено месо или риба, но опции за вегетаријанска се исто така достапни. И, конечно, тука е десертот, кој е различен во зависност од сезоната. Оброците се подготвени од органски состојки одгледувани во градината на ресторанот, која е во сопственост на невладина организација.

Целта е да се прекине циклусот на сиромаштија

Покрај рестораните за бесплатни оброци, фондацијата „Џон Бон Џови“ изградила и домови за бездомници, млади луѓе и воени ветерани.
Основана од пејачот и неговата сопруга, овој фонд има јасна мисија: „Прекинување на циклусот на глад, сиромаштија и бездомност преку развој на партнерства, создавање програми и обезбедување грантови за поддршка на иновативни организации во заедницата“.

Сè што не сте знаеле за Џон Бон Џови:

Неговата мајка, Керол Шаркеј, била првата зајачица на насловната страница на „Плејбој“. Таа е одговорна за љубовта на нејзиниот син кон музиката.
Тој има исклучително чувствителни очи кон чадот од тутунот и светлината, па затоа често носи очила за сонце.
Обожавател е на Френк Синатра. Секојпат кога настапува, во шкафчето чува слика на Френк Синатра.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Денис Кралевски од Македонија доби шанса за втор живот благодарение на лекарите од УМБАЛ „Св. Ана“ во Софија

Тимот на д-р Станислав Јорданов од болницата „Св Ана“ во Софија му даде шанса на …