(ВИДЕО) ВОЗЕЊЕ СО ПАТНИЦИ – Јапонскиот експериментален воз достигнал брзина од 382 км/час

Јапонскиот експериментален shinkansen, или куршум, беше тестиран во вторникот и превезуваше локални новинари.
Првиот тест на новиот воз наречен ALFA-X го изврши источна јапонската железница, а постигната е брзина од 382 км на час. Ова е прва пробна патека на возот, чиј развој беше завршен во мај 2019. година.
Инаку, овој воз може да достигне максимална брзина од 400 км/ч.
Тестот беше успешен и беше извршен на линијата Тохоку Шинкансен што ги поврзува префектурата Токио и Аомори. Возењето помеѓу станиците Сендаи и Мориока траеше 40 минути, а обично трае еден час и 15 минути.


Првптп тест возење беше извршено во вторникот, но имаше и тестови со десет вагони кога се достигна брзина од 360 км/ч без патници. За време на овие тестови, беа собрани важни податоци потребни за понатамошниот развој.
Возовите во Јапонија моментално достигнуваат брзина до 320 км на час.


Една од главните разлики помеѓу новиот воз и постојните се специјално дизајнираните предни и задни вагони. Тие се специјално дизајнирани за мерење на разликата во притисокот на ветерот. Кога возот се движи на север, тој го користи првиот вагон долг 22. метри, што е за 7. метри подолго од другите вагони од серијата Е5. Исто така, кога ќе се пресели на југ, тој го користи првиот вагон долг 16. метри.
Системот за сопирање на возот ALFA-X се наоѓа на покривот, како и новиот систем за електромагнетна отпорност. Ажуриран е целиот систем на сопирање.

Со цел патниците да бидат што поудобни при брзо возење, системот за амортизација е подобрен, што ги намалува хоризонталните и вертикалните вибрации на минимум.
За време на тест-возењето се слушал тивок или никаков звук при брзина од 320 км/ч, тврдат јапонските новинари. Сепак, звукот на моторот се слушаше при брзина од 360 и 380 км/ч.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сеавус Акцелераторот отвора повик за стартапи- можност за награда од 15.000 евра и инвестиција од најмалку 30.000 евра!

По успешно завршени четири програми, Сеавус Акцелераторот го отвора петтиот повик за акцелераторската програма! СеавусАкцелераторот во партнерство …