РУСКИ ЛЕКАР два пати намерно се заразил со корона и еве што сознал

Рускиот лекар Александар Чепурнов (69) двапати се заразил со новиот коронавирус – еднаш случајно, а вториот пат намерно, заради експеримент. Неговите откритија укажуваат на тоа дека не треба да се надеваме на имунитетот на стадо.
Лекарот најпрво се заразил со коронавирус во февруари додека скијал во Франција.
Откако се опоравил дома, во Сибир, без потреба од хоспитализација, тој и неговиот тим од Институтот за клиничка и експериментална медицина во Новосибирск започнале студија за антитела кон коронавирус.
Тие го проучувале „начинот на однесување на антителата, колку биле силни и колку долго останале во телото“ и откриле дека нивното ниво брзо опаѓа.
„На крајот на третиот месец од моментот кога се разболев, повеќе не беа откриени антителата“, рекол Чепуров.

Тој одлучил да ја испита веројатноста за повторна инфекција. За доброто на науката, Чепурнов стана човечко заморче и намерно се изложил на пациенти со ковид-19 без заштита.

loading...


„Одбраната на моето тело падна точно шест месеци откако ја добив мојата прва инфекција. Првиот знак беше болка во грлото“, рекол тој.
Неговата втора инфекција била далеку посериозна и тој бил хоспитализиран.
„Пет дена температурата не падна под 39С. Го изгубив чувството за мирис, се смени чувството за вкус. На шестиот ден од болеста, КТ на белите дробови беше чист, а три дена по таа слика, на Х-зраци се појави двојна пневмонија. Вирусот исчезна прилично брзо. После две недели, повеќе не беше откриен“, рекол рускиот лекар.
Неговиот заклучок се заснова на лично искуство – колективниот имунитет е „напуштена надеж“. Вакцините може да дадат имунитет, но само привремено.
Професорот претходно работел во Државниот истражувачки векторски центар за вирусологија и биотехнологија во Сибир, кој ја произвел втората руска вакцина против ковид-19, позната како EpiVacCorona. Што се однесува до оваа вакцина, се чини дека ќе бидат потребни повторени инјекции за да се одржи имунитетот што го обезбедува.
Нејзиното производство се надоврзало на вакцината Sputnik V, која сега им се дава на здравствените и на другите работници на првиот фронт од борбата против круната во Русија.

 


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(Вознемирувачко видео) СТРАВ ОД БОИШТЕ – Герашченко сподели видео во кое млад Русин му ја скрши ногата на својот пријател за да избегне мобилизација

За многу Руси, одлуката на Кремљ да повика 300.000 воени резервисти за војната во Украина …