Сандра Митровска и Дамјан Попоски со концерт во ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп

На 29 октомври 2020 година. / Четврток / од 19.00 часот во фоајето на ЦК „Марко Цепенков“ концерт ќе се одржи Сандра Митровска – сопран и Дамјан Попоски – тенор, со пијано придружба на Јанинка Невчева.

Програма

Giacomo Puccini              Donde lieta usci dal tuo grido d’amore

арија на Мими од операта La Boheme

исполнува Сандра Митровска

 

Richard Strauss                -Morgen! Op.21.N.4

-Allerseelen Op.10.N.8

-Heimliche Aufforderung Op.27.N.3

исполнува Дамјан Попоски

Francesco Cilea                Io son l’umile ancella

арија на Адриана од операта Adriana Lecouvreur

исполнува Сандра Митровска

 

Richard Wagner               Ein Schwert verhiess mir der Vater

арија на Зигмунд од операта Die Walküre

исполнува Дамјан Попоски

 

Piotr Ilich Tchaikovsky      арија на Татјана од операта Evgeny Onegin

исполнува Сандра Митровска

 

Richard Wagner                Winterstürme wichen dem Wonnemond

арија на Зигмунд од операта Die Walküre

исполнува Дамјан Попоски

 

Giacomo Puccini              Un bel di vedremo

арија на Чо Чо Сан од операта Madame Butterfly

исполнува Сандра Митровска

 

Franz Lehar                      Lippen Schweigen

дует од оперетата Die Lustige Witwe

исполнуваат Сандра Митровска и Дамјан Попоски

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Швајцарската драма „Хронофобија“ во кино „Милениум“ -хроника на невозможна љубовна приказна-

Швајцарската драма „Хронофобија“ во режија на Франческо Рици е на реперторот на киното „Милениум“ во …