Пет докажани здравствени предности на оцетот од јаболки

АКО редовно ги следите веб-страниците за фитнес, веројатно знаете дека многу познати личности тврдат дека јаболков оцет им помага да ја одржат витка линија. Тие веруваат дека киселината од оцет е тајната на слабеењето, па ја додаваат во исхраната и ја пијат секое утро на празен стомак.
Некои истражувања покажаа дека јаболковиот оцет е ефикасен бидејќи го намалува шеќерот во крвта, го потиснува апетитот и го забрзува метаболизмот. Бидејќи една лажица јаболков оцет содржи само три калории, нема потреба да се грижите за внесувањето на додадени калории.


Еве пет причини зошто јаболков оцет се смета за здрава храна.
1. Помага при слабеење
Некои студии покажаа дека јаболков оцет го зголемува чувството на ситост по оброкот и сигнализира дека јадете помалку.
2. Го намалува нивото на шеќер во крвта и помага во регулирање на дијабетесот
По консумирање оброк што содржи јаглени хидрати, обично има скок на нивото на шеќер во крвта бидејќи дигестивниот систем почнува да ја разградува храната, вклучително и шеќерот, кој потоа влегува во крвотокот. Ова потоа предизвикува непосредно ослободување на инсулин за апсорпција на шеќерот во крвта.
3. Може да го намали крвниот притисок
Некои студии покажаа дека оцетот го намалува крвниот притисок кај стаорците, но нема силни докази дека тоа го прави и кај луѓето. Сепак, прекумерната тежина честопати резултира со висок крвен притисок, а бидејќи помага при слабеење, јаболковиот оцет може да доведе и до намалување на крвниот притисок, главен фактор на ризик за болести на срцето и бубрезите.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) СРЕЌНО СЕМЕЈСТВО: Алек Болдвин на премиера дошол со сопругата и шесте деца!

Алек Болдвин (63) и неговата сопруга Хиларија (37) присуствуваа на премиерата на неговиот нов филм …