(ФОТО) АТП конечно признал: Новак Ѓоковиќ е најдобриот тенисер во историјата

Точката на трилемата кој е најголемиот тенисер во историјата, Новак oНоковиќ, Рафаел Надал или Роџер Федерер, се чини ја стави АТП.
Врвната тениска организација на своите Твитер и Инстаграм профили објави прекрасен графички приказ на сите титули освоени од овие три аса, а српскиот тенисер се пласираше пред Шпанецот и Швајцарецот. Логично, бидејќи Ноле собрал вкупно 58 титули, две повеќе од Надал и четири повеќе од Федерер.
Вистина е дека Роџер и Рафа имаат по три Грен слем пехари повеќе во своите витрини, па според некои критериуми тие се пред Ѓоковиќ, но единствено правилно е само да се погледне целокупната слика, како што направи АТП сега. Новак не крие дека неговата цел е да постави рекорди кои тешко ќе се постигнат и тој е на добар пат.

Затоа, на крајот на краиштата, тој одлучил да учествува на турнирот во Виена, каде што не играл долго време. Нему ќе му бидат потребни дополнителни поени за да го достигне крајот на календарската година пред се. На тој начин, тој дури и ќе успее да го стигне неговиот идол Пит Сампрас, кој шест пати ја прославил Новата година како број еден, а Ѓоковиќ тоа го сторил пет пати до сега.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Почнува војната за богатството на Марадона: 11. деца и 8. жени ќе се борат за 75. милиони долари

Војната за богатството на покојниот Диего Марадона, расфрлано од Венецуела и Белорусија до Италија и …