(ВИДЕО+ФОТО) Полни 70. години станот бил заклучен а криел БОГАТСТВО!

Еден стан во Париз бил заклучен цели 70 години, а кога аукционерот конечно го отворил, открил уметнички дела вредни милиони.
Французинката Мадам де Флоријан го напуштила својот стан во Париз во 1939. година, кога имала само 23. години. Тоа бил почеток на Втората светска војна и се чини дека мадам де Флоријан добила информација дека германските трупи се приближуваат до Париз.
За да се тргне од патот на војната, таа го заклучила својот стан и отишла со некои други парижани. Мадам де Флоријан отишла на југ во тивка област каде очекувала безбедност. Никогаш не успеала да се врати во својот стан. Сепак, таа продолжила да плаќа кирија до крајот на својот живот, а починала на 91. година.
Кога починала, нејзините роднини и наследници дознале за станот во Париз. Тие ангажирале наддавач на аукција за да ги запише сите залихи на скапоцености во напуштениот стан.

Кога ја отворил вратата, аукционерот и целиот тим останале без зборови. Станот беил слика и прилика на годините пред Втората светска војна. Што е уште поважно, имало неколку многу вредни работи внатре. Трпезарискиот простор бил полн со чаши и садови.
Сликите беа извадени од ѕидовите, подготвени за транспорт, но како сопственикот да немал доволно време. Имало четки, шминка и шишиња парфем. На аголот од собата, тие пронашле оригинални кукли на Мики Маус и Porky Pig. Можете да видите некои детали во галеријата со слики.

 

Можеби најинтересното откритие била сликата на убава жена во розов фустан. По понатамошно испитување, откриле дека жената Марта де Флоријан била баба на Мадам де Флоријан.
Во почетокот уметникот не бил познат, но подоцна откритието им помогнало на истражувачите да заклучат дека сликата е насликана од Џовани Болдини, италијански сликар. Марта де Флоријан била многу позната актерка во Париз која живеела многу луксузен живот.
Во станот е пронајдена колекција од љубовни писма, и сите биле од потенцијални додворувачи, вклучително и премиери и претседатели. Додека Марта била на слика на Џовани, дополнителните докази покажале дека тие двајца биле љубовници.

Портретот на Марта бил завршен во 1888 година, кога таа имала 24 години. Сликата е продадена за 2,1 милиони евра откако била откриена во напуштениот стан. Тоа беше највредното дело на Џовани.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Можеби и’ не е време да бидете во врска: Овие знаци го покажуваат тоа!

Како и во се друго во животот, така и во љубовта постојат одредени правила. Пред …