Австриски инфектолог: „Секој од нас, порано или подоцна ќе има корона, ако пред тоа не умре!“

Австрискиот инфектолог Франц Алербергер не верува дека коронавирусот ќе се искорени и верува дека „секој од нас порано или подоцна ќе се зарази“, но тој посочува дека станува збор за многу побезопасна болест отколку што се стравуваше пред десет месеци.
“Ќе останеме со овој вирус. Порано или подоцна, секој од нас ќе има корона, освен ако не умре пред тоа”, рече Алербергер во изјавата за австриското радио “Oe3”.
Директорот на Одделот за јавно здравје на Агенцијата за здравје и безбедност на храна (АГЕС) очекува вакцината за коронавирус да биде достапна веќе во јули следната година.
„Се обложувам дека нема да има лек, бидејќи антивирусните лекови може да се сметаат на прстите од едната рака“, подвлекол тој.
Алербергер вели дека коронавирусот е побезбедна болест отколку што се стравуваше пред десет месеци, кога се сметаше дека стапката на смртност е 30. проценти.


Тој се осврна на студија на Универзитетот Стенфорд, според која стапката на смртност е 0,23 проценти.
„Таа вредност одговара и на нашите податоци“, потенцира водечкиот австриски инфектолог.
Во исто време, тој предупредува дека, иако во моментов се полни само 7% од установите за интензивна нега во австриските болници, треба да се има предвид дека 90% од Австријците можат да се разболат и не треба да се потценува уделот на луѓе над 65. години, бидејќи смртноста е очигледно поголема од сезонски грип.


Тој исто така предупреди на влошување на состојбата во текот на зимата.
“Мора да бидеме внимателни да не доживееме изненадување во негативна смисла. Ако имаме 4.000 или 5.000 нови инфекции на ден, мора да сметаме дека медицинските установи ќе бидат на нивните граници, дека ќе има смртни случаи во домовите за стари лица и политичарите изложени на огромен притисок. Не можеме, во принцип, за да се спречат индивидуалните смртни случаи, но можеме да го забавиме протокот“, рече Алербергер, додавајќи дека очекува врв на корона инфекцијата во декември или јануари.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КОРОНА ВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА – 17. ЛИЦА ПОЧИНАЛЕ: Денес се регистрирани 554. нови случаи на Ковид 19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа …