Здравјето на уста влегува – Чудесен коренест зеленчук: Цвекло, репка, морков и целер ги лекуваат овие 12. здравствени проблеми!

Прочитајте што се’ можете да излекувате со плодовите на коренест зеленчук
За време на доцната есен и зима, добро е да се јаде што повеќе коренест зеленчук.
Може да подготвите еден од најдобрите сирупи за кашлица од црна ротквица, а може да се исцеди и во сок. За да се ослободите од вишокот килограми, пијте сок направен од ротква, цвекло и целер.
Прочитајте подолу што се лечи овој коренест зеленчук…

Висок притисок
За лекување на висок крвен притисок, пијте сок од морков, магдонос и целер или сок од грозје и морков. Ако немате соковник, можете да го изрендате зеленчукот или иситните во блендер и да го исцедите сокот.

Губење на тежина
За да се ослободите од вишокот тежина, пијте сок направен од цвекло, магдонос и целер.

Против триглицериди
Подгответе 400 грама целер (корен), 1 килограм лимони и 2 литри вода.
Прво исцедете го сокот од лимон.
Исечкајте го целерот и додадете го во водата со кората од лимонот.
Варете 20. минути и оставете да се излади (преку ноќ или 6 часа).
Осцедете и додадете го сокот од лимон.
Истурете во шишиња и пијте 1 дл пред јадење (3 пати на ден).

Егзема на стапала
Изрендајте ја цвеклото и исцедете го сокот, нежно масирајте ги стапалата или кожата помеѓу прстите каде имате егзема (габа). Лекувањето на егзема со сок од цвекло трае од 7. до 10. дена. Секогаш исцедете свеж сок затоа што се расипува кога стои.

Ревматизам и артритис
Сомелете црната ротквица, додадете трици, малку јаболков оцет и топла вода и сè добро измешајте . Нанесете ја смесата на болните места во слој од 1 см и завиткајте со ленена крпа или завој.

Чај против кашлање
За да подготвите чај, потребни ви се 50 грама свеж или 30 грама сушен корен од целер и еден литар вода.
Водата нека зоврие и прелијте го целерот, оставете го покриен, а кога ќе се олади исцедете го.
Пијте неколку пати на ден по една чаша за чај за да ја ослободите иритацијата на дишните патишта при напади на астма или бронхитис.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) „76 дена“ – документарен филм за раѓањето на корона

Пациентите тропаат на врата и молат да бидат примени во преполните болници, здравствен работник се …