10 болести кои ги наследуваме од мајката: Тука ништо не можеме освен превенција!

Кардиоваскуларни заболувања
Складирањето на мастите кај женската популација е определено генетски, а иако е типично за стомачниот појас, тоа исто така значи и ризик од срцеви заболувања, или пак двојно се зголемува. Ова е исто така поврзано со нивото на холестерол и акумулацијата на маснотиите во крвните садови, кои можат да предизвикаат услови како што се срцев удар, хипертензија, дијабетес.
Физичка активност, здрава и диетална исхрана, престанок на пушење и консумирање алкохол се неопходни во овој случај.

Мигрени
Жените страдаат од мигрена три пати повеќе од мажите, а исто така е забележано дека многу често тенденцијата на такви интензивни главоболки е предиспонирана генетски.
Она што можете да го направите е да го намалите внесот на кофеин, алкохол, шеќер, да пиете колку што е можно повеќе вода за да се хидрирате и да спиете доволно.


Инсомнија
Научниците откриле дека хроничните нарушувања на спиењето од овој тип се под влијание не само од психолошки фактори, стрес итн., туку и од гените кои ги наследуваме по женската линија. Веднаш споменавме дека постои генетска врска во болеста, како што е депресијата, а ова исто така важи и за анксиозни нарушувања, невроза.
Обидете се да го стабилизирате биоритмот и да легнете до 23:00 часот, не пијте кафе и да јадете тешка храна во вечерните часови, и ако тренирате – физичката активност треба да биде најмалку 4 часа пред спиење.


Алцхајмерова болест
Тука станува збор за форма на деменција, која е почеста кај жените отколку кај мажите. Генетскиот фактор е исто така важен, и начинот на живеење може да го намали ризикот од Алцхајмерова болест.
Неопходно е да се отстранат лошите масти и шеќерот од исхраната, да се контролира холестеролот и крвниот притисок, да се бавите со физичка активност, бидејќи го зголемува приливот на кислород во телото.

Карцином на дојка и јајници
Во светот најверојатно најпознатиот случај на оваа тема е холивудската актерка Ангелина Џоли, која пред неколку години спроведе мастектомија на дојка, а потоа ги отстрани јајниците, откако беше утврдено дека мутација на генот кој е одговорен за овие болести, имале нејзината мајка и баба.

Сепак, имајте во предвид дека од медицински аспект таков потег е драстичен, бидејќи тоа е всушност превентивен, пред да се дијагностицира болеста.
Во суштина, ако постои ризик, пред се, се препорачуваат редовни прегледи, но исто така и здрав начин на живот кој ги исклучува пушењето, прекумерната потрошувачка на алкохол и информациите што се исто така важни е да се препорача првото раѓање на возраст од 30 години, бидејќи е докажано дека Исто така го намалува ризикот од рак на дојка и јајниците.
И да повториме – превенцијата е секогаш најважна и најефикасна. Затоа, редовно одете на лекарски контроли и внимателно грижете се ако вашето семејство ги има овие нарушувања во женската линија.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КОЛКУ ДОЛГО МАЖОТ МОЖЕ ДА ИЗДРЖИ БЕЗ СЕКС: Ќе се изненадите од овој податок!

Велат дека сексот е од пресудна важност за двата пола – нешто како храна и …