10 болести кои ги наследуваме од мајката: Тука ништо не можеме освен превенција!

Лекарите ќе ви кажат дека е подобро од мајката да сте наследиле пари отколку болест, но генетиката е чудо…

Нашите гени не ги одредуваат само изгледот и карактерните особини туку и слабостите ан организмот, односно склоност кон одредениз аболувања. На пример, дури и причина за депресија или несоница не мора да бидат од голем стрес или претерана работа туку генетска предиспозиција.
Затоа е важно не само редовно да се оди на превентивни прегледи, за што често се говори, туку и пред се едукативни што е тоа на што треба да обрнеме дополнително внимание.
Во продолжување подетално за болестите кои се наследуваат по женска линија, и за што епотребно да се знае на таа тема.

Остеопороза
Ова заболување на коските, што ги прави кревки и кршливи, обично е типично за женската популација, а исто така, а наследниот фактор се споменува дека е од клучно значење.
Остеопорозата обично се јавува после менопаузата, кога коските изгубиле калциум. Она што е најважно е да се направи е превенција – внесете колку што е можно повеќе калциум, но знајте дека тоа е соодветно апсорбирано само кога се комбинира со витамин Д. Исто така, не е препорачливо да се консумираат газирано, бидејќи во случај на наследен фактор, ризикот од остеопороза се зголемува дури 14%, што не е незначително.
Грижете се за тежина и вежбајте спорт.

Ревматоиден артритис
Иако причината за оваа болест, која е дефинирана како автоимуна, сеуште не е прецизно дефинирана, се смета дека всушност е комбинација на наследни фактори и услови на животната средина. Ревматоидниот артритис воопшто не е наивен, бидејќи ги напаѓа зглобовите, е дегенеративна болест, а во одредена пост-макуларна фаза, исто така, може да значи и инвалидска количка.
Се препорачува здрав начин на живот, физичка активност, а особено е важно да се грижиме за здравјето на нашите заби, на пример, Докажано е дека парадонтозата како заболување на непцата, што доведува до распаѓање на забите, исто така, претставува зголемен ризик од ревматоиден артритис.

Предвремено стареење
Научниците открија група на гени кои се одговорни за тоа колку долго успеваме да ја зачуваме нашата младост. Тие се пренесуваат од генерација на генерација по линија на мајката. Постои можност за наследување на оштетената ДНК, која ќе го забрза процесот на стареење.
Научниците сè уште не изнашле начин да се врати времето, но неопходно е да се создаде навика за користење на креми за висококвалитетен фактор (СПФ), бидејќи чувствителноста кон сонцето исто така е наследена.

Депресија
На годишно ниво, заболуваат повеќе од 300 милиони луѓе од депресијата, а откриено е дека жените се особено склони кон оваа ментална состојба, која вклучува постпородила депресија. Науката, исто така, открила дека еден од факторите што придонесуваат за развојот на депресијата и присуството на родот Slc6a15, кој е природно наследен.
Се разбира, депресијата е состојба која се лекува, но секогаш е важно да побараме стручна помош.

Глауком
Глаукомот е многу почест кај жените отколку кај мажите, а генетските мутации кои ја предизвикуваат оваа болест се наследни.
Превенција на болести:
Одете на преглед. Додека не наполните 40, треба да одите на испитување на офталмолог на секои 2-4 години. Помеѓу 40 и 54 години на 1-3 години. Од 55 до 64, на секоја година-два дена, а по 65 години за секои 6-12 месеци.
Редовно умерено вежбање – пешачење или џогирање – три или повеќе пати неделно. Можете исто така да вежбите јога, но избегнувајте обратни позиции, во кои товарот паѓа на вратот и рамената.

Продолжува на следната страна…

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Она што прво сте го виделе на оваа слика ќе ви открие што има во вашето СРЦЕ

Овој тест за личност ја открива вашата емоционална состојба. Овој тест за личност со помош …