(ФОТО) Забранет остров на оргии: „Секој знаеше што се случува таму“

Смарагдно зелена вода, густи шуми и стрмни карпи се единствените работи што на прв поглед го кријат островот Заноне во Италија. Сепак, ова навидум напуштено парче земја среде море, всушност крие мрачни тајни – оргии и криминал што го запрепастиле светот.
„Ја гледате ли таа бела колонијална вила горе? Таму, маркизот Камил Касати Стампа правеше раскалашени сексуални забави “, изјавил Џорџо Ањело, рибар и водич, за Си-Ен-Ен.

Имено, тој превезувал туристи на овој остров, кој е дел од понтинскиот архипелаг. И не само исклучителната природа ги привлекувала луѓето, туку и мрачното минато, што се однесува на маркизот Камил Касати Стампа и неговата сопруга Ана Фаларино, поранешна актерка.
„Тој беше безобразен човек, воајер кој сакаше да ја гледа и фотографира својата сопруга старлета додека таа има секс со помлади мажи“, вели Ањело.
Но, тоа не е сè, нивната приказна е далеку потемна.

Во 60-тите години на 20 век, островот Заноне, што всушност значи „големо куче“, беше тајно одморалиште што маркизот и неговата сопруга го изнајмиле од државата. Таму уживале во вилата што била изградена на остатоците од стариот манастир.
„Благородникот одеше на лов, додека неговата убава жена убиваше време правејќи ги најсреќните работи“, вели Ањело.
Наводно сакала да плива гола во базен и да се забавува со други мажи на плажа. Исто така, егзотичноста на овој остров била совршена позадина за провокативни фотографии на кои Ана гола му позирала на својот сопруг.
Во исто време, бидејќи островот е изолиран од остатокот од светот, тој бил совршен за маскирани забави. И тие често завршувале со сцени како оние од филмот на Стенли Кјубрик „Очи широко затворени“.
Се вели дека таму се точел алкохол во неверојатни количини, а се шпекулирало дека во вилата има скриена просторија со огледала од која гостите можат да шпионираат оргии.

Многу жители на соседниот остров Понза сè уште го паметат скандалозниот пар.
„Сите знаевме што се случува таму. Разговаравме за Заноне како остров на сексуални забави“, рекол туристичкиот водич Рикардо Песи.
А, кој знае колку долго ќе било така ако еден ден развратните забави не излегле од контрола, а еротските игри се претвориле во крваво злосторство.

Приказната вели дека Ана Фаларино се заљубила во еден од нејзините многубројни млади љубовници и дека нејзиниот сопруг веќе не бил толку толерантен. Потоа, во љубомора и бес, маркизот ги убил Ана и нејзиниот љубовник, а потоа се застрелал во главата во нивната куќа во Рим на 30.08.1970 година.
Во потрага по детали, италијанските таблоиди го открија тајниот дневник на маркизот во кој тој детално ги опишал љубовните авантури на неговата сопруга, а исто така пронашле околу 1.500 фотографии на кои Ана е гола.
Денес, островот Заноне е пуст, на него речиси и да нема трага од цивилизацијата. Останал само еден светилник и една стара вила што одамна ја користеле многу благороднички семејства.

Само на биолози, научници и набљудувачи на птици денес им е дозволено таму, за кратко време, бидејќи само повремено им е дозволено да ја поминат ноќта во шатори. Така, пред короната, туристите со чамци се враќале пред зајдисонце од овој забранет остров, до кој можело да се стигне само преку соседниот Понсе.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

Сите благодети на кафето: Ги намалуваат шансите за рак, го подобруваат памтењето…

Умерената потрошувачка на кафе (до 4 филџани на ден) всушност го продолжува животот Иако честопати …