После драма Хамилтон до пол во Португалија

Луис Хамилтон ќе стартува од пол-позицијата на утрешната трка во Формула 1 за Големата награда на Португалија.
На патеката во Алгарве на официјалниот тренинг, Британецот помина подобро за само една десетина од неговиот клупски колега Валтери Ботас.

Макс Ферстапен ќе стартува од третото место во болидот на Ред Бул, кој беше за 2,5 десетинки побавен од Британците.
Водечкото трио ќе го следат Леклерк, Перез, Албон, Санс
Трката за Големата награда на Португалија ќе се вози утре од 15.10 часот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Синот на Шумахер потпишал за тим од Формула 1

Мик Шумахер, син на легендарниот Михаел, ќе го дочека своето деби во Формула 1 – …