ЖИВОТНИ ЛЕКЦИИ – 25. цитати на Пауло Коелјо кои го менуваат животот: „Бог ве створил различни – зошто го разочарувате со таквото однесување!“

Бразилскиот писател Пауло Коелјо е автор на неколку наслови кои се најдоа на многу списоци со најчитани книги ширум светот, поради што многумина го сметаат за највлијателен писател на модерното време.
Славниот писател објави 25 „упатства за среќа“ на својот блог, врз основа на цитати од неговите познати книги како „Алхемичарот“, „Дневникот на волшебникот“ и „Седев и плачев на брегот на реката Пједра“.
Прочитајте некои од вистините на животот, кои писателот ги објавил во своите книги, во следните редови:
1. Ако сакате нешто доволно силно, целиот универзум прави заговор вашата желба да се оствари
2. Одделете се од сè и ќе бидете слободни
„Кога немав што да изгубам, имав сè“.
3. Сите сме тука со причина
“Што и да направи, секој човек на земјата игра водечка улога во историјата. Тој, се разбира, не го знае тоа”.
„Секој има креативен потенцијал и од моментот кога ќе започне да го покажувате тој креативен потенцијал, можете да започнете да го менувате светот“.
4. Единственото нешто што стои помеѓу вас и вашите соништа е стравот
“Не попуштај на своите стравови. Ако го сториш тоа, ќе изгубиш контакт со твоето срце”.
„Има само една работа што ќе ве спречи да ги остварите своите соништа, а тоа е стравот од неуспех“.


5. Грешките се дел од животот
“Сè ми кажува дека ќе донесам погрешна одлука, но исто така е и дел од животот. Што сака светот од мене? Дали сака да не ризикувам и да се вратам таму од каде што дојдов затоа што немав храброст да му кажам ‘да’ на животот?”
6. Важните состаноци ги планираат душите многу пред да се сретнат телата
“Многу важни состаноци ги планираат душите долго пред да се сретнат телата. Општо, ова се случува кога ќе достигнеме одредена граница, кога треба да умреме и да се препородиме емоционално”.
7. Секое искуство, добро или лошо, носи своја лекција
“Постојат моменти кога проблеми влегуваат во нашите животи и не можеме да сториме ништо во врска со тоа. Но, тие се тука со причина. Само кога ќе ги надминеме, разбираме зошто тие беа таму”.
8. Не барајте љубов надвор од себе
“Љубовта не може да се најде во никој друг, освен во нас самите: ние едноставно ја будиме. Но, за да ја разбудиме, потребна ни е друга личност”.


9. Кога се менувате, целиот свет се менува со вас
“Кога сакаме, секогаш се обидуваме да бидеме подобри од порано. Кога се обидуваме да бидеме подобри, сè околу нас станува подобро”.
10. Не ти треба причина да сакаш или да те сакаат
“Некој е сакан затоа што е сакан. Нема посебна причина за тоа”.
11. Гледајте ја својата работа
„Се чини дека секој има јасно мислење за тоа како некој друг треба да го води својот живот“.
12. Кога некој ќе замине, тоа значи дека некој друг само што доаѓа
“Никој не губи никого, бидејќи никој не поседува никого. Тоа е поим за слобода: кога ја имате најважната работа на светот, но не ја поседувате”.
13. Љубовта поседува дива моќ
“Кога се обидуваме да ја контролираме, таа нè уништува. Кога се обидуваме да ја фатиме, таа всушност нè заробува. Ако се обидеме да ја разбереме, таа целосно нè збунува и нè остава изгубени”.
14. Каде е твоето срце, тука е твоето најголемо богатство
„Секогаш запомнете дека каде и да е вашето срце, таму ќе го најдете своето богатство“.
15. Не ги осудувајте другите
“Никогаш не можеме да им судиме на животите на другите, затоа што секоја личност ја знае својата болка и жртва. Во ред е да чувствувате дека сте на вистинскиот пат, но сосема друга работа е да бидете убедени дека патот е вистинскиот и никој друг”.
16. Можеме да научиме многу за децата
„Возрасно дете може да научи три работи: да биде среќно без причина, секогаш да биде зафатено со нешто и да го бара она што го сака со сето свое битие“.
17. Почитувајте ги контрадикциите на животот
“Не срамете се. Прифатете го она што ви го нуди животот и пијте од секоја чаша. Сите вина треба да се дегустираат; некои ќе ги вкусите со само една голтка а од други ќе испиете цело шише – ќе знаете кое според вашиот вкус. Доброто вино се препознава дури тогаш кога ќе пробате лошо”.


18. Никој не е одговорен за тоа како се чувствувате
„Во љубовта никој не може да повреди никого; секој е одговорен за своите чувства и не може никого да обвинува за нив“.
19. Вашите верувања ве обликуваат во личноста што станувате или сте
„Вие сте она што верувате дека сте“.
20. Заборавете на вашата потреба да се објаснувате себе
“Не објаснувајте. На твоите пријатели тоа не им треба, а твоите непријатели нема да ти веруваат”.
21. Љубовта менува сè
„Времето и знаењето не ја менуваат личноста, единственото нешто што може да ја промени е љубовта“.
22. Разликувајте ја елеганцијата од површноста
“Елеганцијата честопати се меша со површноста, модата, отсуството на каква било длабочина. Ова е сериозна грешка: на луѓето им треба елеганција на постапките, држењео, тоа се всушност добар вкус, љубезност, рамнотежа и хармонија”.
23. Ако работите со љубов, критичарите не можат да ве повредат
“Јас пишувам од душа. Затоа критичарите не можат да ме повредат, затоа што тоа сум јас. Да не бев тоа што сум, да се преправав дека сум некој друг, тие би ми го нарушиле балансот во животот, но јас знам кој сум”.
24. Секој ден носи ново чудо
“Ако секој ден го посматрате како истиот претходно, тоа може да ве заслепи. Секој ден е различен, секој носи чудо. Едноставно треба да обрнете малку повеќе внимание на тоа чудо”.
25. Прифатете ја својата автентичност
“Вие сте некој посебен, но исто така и некој што сака да биде како секој друг. Јас го гледам тоа како сериозна болест. Бог те направи поинаков. Зошто го разочаруваш со таквото однесување?”
“Треба да бидете личност за која никогаш не сте собрале доволно храброст. Постепено ќе откриете дека сте само таа личност и додека не ја видите сигурно, треба да работите напорно”.
„Ако сакате да бидете успешни, мора да следите едно правило – никогаш не се лажете себеси“.
(Екран.мк/Purposefairy.com)

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Австралија Опен: Новак, одиш во строг карантин и имаш 100. долари (дневно) за храна

Новак Ѓоковиќ ќе ја брани титулата на Австралија опен,а кампањата за деветтиот пехар во Мелбурн …