ДОБРО Е ДА СЕ ЗНАЕ- Ова се седум предмети преку кои имаме најголема шанса да се заразиме со коронавирус

ОСНОВНИОТ начин на пренесување на ковид-19 е преку капки при кашлање и кивање. Сепак, вирусот може да преживее некое време на различни површини. Студија објавена во „Virology Journal“ (Виролошки журнал) испитува колку долго ковид-19 може да остане на различни површини и колку може да биде заразен, пишува N1.
Научниците ги тестирале најчестите типови на површини со кои луѓето доаѓаат во контакт и оние што се на јавни места. Откриле кои површини можат да бидат опасни или од кои може да се заразите со коронавирус со допир.

1. Пари


Банкнотите се потенцијално најопасната област што ја проучувале истражувачите. Студијата покажала дека хартијата го задржува вирусот најдолго на површината, преживувајќи до 28. дена на температура од 20 ° C и до 21. ден на температура од 30 ° C.
Парите кружат многу во општеството и минуваат од рака на рака, а банкнотите не можат да се чистат, што го прави ризикот од инфекција поголем.

2. Прозорци во јавниот превоз


Јавниот превоз е сам по себе ризично место каде што лесно можете да го фатите коронавирусот. Истражувањата откриле дека прозорците во јавниот превоз се чистат и дезинфицираат помалку од другите површини на јавни места, па затоа постои поголема веројатност да содржат вирус. Студијата покажала дека стаклото може да го стабилизира вирусот на различни температури што го прави опасна површина.

3. Екрани на мобилни телефони


Ние цело време користиме мобилни телефони, но повеќето од нив многу ретко се чистат. Покрај тоа, не секој ги мие рацете веднаш по употребата на мобилен телефон, а миењето на рацете е само една од главните превентивни мерки препорачани од здравствените работници и затоа се смета за една од поризичните работи кога станува збор за инфекција со коронавирус.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) 4.000.000 ЛУЃЕ ВО ШОК ГЛЕДАЛЕ ШТО И СЕ ЗАГЛАВИЛО МЕЃУ НОЗЕ: „Зачекорив, слушнав писок и видов нешто ЦРНО!

Една жена се згрозила откако открила жив лилјак кој виси од нејзиното меѓуножје откако го …